“Kışın orman yangını olmaz” algısı büyük tahribata yol açıyor… Aslan: İşten çıkartılan işçiler, yangın olunca SGK girişleri yapılarak göreve çağırılıyor

by Haber Fora

Yaz döneminde özellikle de kurak günlerde yaşanan orman yangınları doğası gereğini gündemde geniş yer tutuyor. 

Birçok insanın da tatil amaçlı orman yangınlarının daha sık yaşandığı bölgelere ve yakınlarına gitmesi bu olaylara karşı olan duyarlılığı da o süreçte artırıyor. Orman yangınları sanılanın tersine kışın da durmuyor.

Öz Orman İş Sendikası’nın verilerine göre sadece 2020’nin Ocak ayında 176 orman yangını oldu.

Ancak kışın yaşanan orman yangınlarına müdahale için çoğu zaman yeterli işçi bulunmakta zorlanılıyor.

Bunun nedeni de orman işlerinde çalıştırılan mevsimlik işçilerin işlerine kış gelince son verilmesi.

“İki ay sonra görüşürüz dediğin işçiye yetişin yangın var diyorsun”

Haber Fora’ye açıklamalarda bulunan Öz Orman İş Sendikası Başkanı Settar Aslan yaşanan sıkıntıları anlattı. 

Kış aylarında ormanlarda yeterli düzeyde işçi bulunmadığını söyleyen Aslan, bir orman yangını çıktığında çıkış verilen işçilerin çağrıldığını söyledi.

“Çıkışı verilen işçilerin hemen SGK girişleri yapılıyor ve orman alanına sevk ediliyor” diyen Aslan, “İhtiyaç var ki çağrılıyor. Burada sorulması gereken soru şu; Neden 12 ay çalıştırmıyorsun? Çıkış verdiğin ‘iki ay sonra görüşürüz’ dediğin kişilere neden ‘yetişin yangın var’ diyorsun? İşçiler bir ücret almadan dahi yardıma koşarlar. Çünkü her bir fidanı bir evlatları olarak yıllarca yetiştirdiler, serpildiler siz evlatlarınızın gözlerinizin önünde yok olmasına izin verir misiniz? Onlar da izin vermiyor” diye konuştu. 

 

“Orman yangını sadece yazın olur algısı yüzünden 10 ay çalıştırıyorlar”

Aslan, orman yangınları sadece yaz mevsiminde olur algısının yanlış olduğunu belirterek, bu yanlış algı yüzünden büyük tahribatların meydana geldiğini kaydetti. 

“Ormanlarımızda görev yapan 8 bin 600 mevsimlik işçimiz 12 ay çalıştırılmak yerine sadece 10 ay çalıştırılıyorlar” diyen Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Adana’daki yangına müdahale için Balıkesir ve Zonguldak’tan adam getirildi”

Yaşanan orman yangınları sırasında illerde yeterli orman işçisi bulunmadığı için farklı illerden elaman sevk ediliyor.

Aslan’ın verdiği bilgiye 2020 yılında Adana’daki orman yangınına Balıkesir, Ankara, Konya, Bursa, Bolu, Denizli, Eskişehir, Isparta, İzmir, Kastamonu, Amasya, Antalya, Kayseri, Mersin, Muğla, Zonguldak’tan ekipler sevk edildi.

Aslan’a göre bu ekipler ancak 8 – 9 saat içinde olay yerine intikal etmekte ve bu zaman dilimi içerisinde yangın engellenemez hale ulaşmakta. 

Aslan, “Bunun yanında orman yangınlarına transfer edilen arasözlerde 5+1 olması gereken işçi yasını ne yazık ki 3 kişiyi bulamamakta. İşçi sayısının yetersiz olması yetersiz müdahaleyi de beraberinde getirmektedir” dedi.

“İtfaiye değil ormancı yangına müdahale eder, 117 şehidimiz var”

Aslan, yine yanlış bilinen gerçeklerden bir tanesinin haberlere de yansıdığını öne sürerek şöyle konuştu:

“Kasım, fidan dikme ayı ilan edildi, aralıkta 8 bin 600 işçiye çıkış verildi”

Geçen kasım ayının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “milli fidan dikim ayı” ilan edildiğini anımsatan Aslan, şunları söyledi: 

Talimatı verilen 5 bin işçi alınmadı

2019’daki İzmir orman yangını sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aldığı brifingin ardından Orman Genel Müdürlüğü araçlarının yenilenmesi ve 5000 işçi alınması yönünde de talimat vermesine karşın Aslan, alım yapılmadığını ifade etti.

Aslan, “Orman Genel Müdürlükleri’nde bugüne kadar 7000 kişi emekli oldu. Garip olan durum şu; emekli olan işçilerin kadroları da emekli oluyor. Emekli olanların yerine 1 kişi dahi alınmadı henüz” ifadelerini kullandı. 

“Yılın 12 ayı iş olan bir mevsimlik iş olur mu?”

Aslan, mevsimlik orman işçisi kavramına da şu sözlerle karşı çıktı:

“Bu insanlar 12 ay çalıştırılmalı”

Aslan, son olarak çözüm olarak bu insanların 12 ay çalıştırılması gerektiğini belirterek, bu konuda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile temas halinde olduklarını, taleplerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da iletildiğini söyledi.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap