Kısıtlamalar Euro Bölgesi’ni vurmaya devam ediyor

by Haber Fora
Kısıtlamalar Euro Bölgesi'ni vurmaya devam ediyor

Euro bölgesindeki ekonomik hareketlilik, devam eden karantina önlemleri ve fabrikaların üretimi azaltmasıyla Şubat’ta art arda dördüncü aylık düşüşünü gerçekleştirdi.

Hizmet ve imalat sektörünü bir arada ölçen bileşik satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Şubat ayında Ocak ayına göre daha yüksek olmasına rağmen 50 seviyesinin altında kalarak 48,1 olarak ölçüldü.

Hizmet sektörü PMI verisi Kasım ayından sonraki en hızlı daralmayı yaşarken imalat PMI verisi ise son 4 aydaki en büyük yükselişi kaydetti.

Teslimat gecikmeleri rekor seviyelerinin rekor seviyelere ulaşmasıyla girdi maliyetleri son 10 yılın zirvesine tırmandı. Ekonomik görünüme olan güven ise bu dönemde yükseldi.

IHS Markit Bai Sektör Ekonomisti Chris Williamson, bölgedeki şirketlerin ekonomik toparlanmaya dair umutlarının arttığını belirterek, “Aşının uygulanmasıyla beraber hizmet sektöründe bir büyüme görülecek ve beraberinde güçlü bir imalat sektörü yer alacak. Yılın ikinci yarısında kuvvetli bir toparlanmanın etkin olduğunu görebiliriz.” dedi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap