Kızılay’dan “yolsuzluk” açıklaması: Suçluların en ağır cezayı alması için müdahil olduğumuz dava takipçisi olacağız

by Haber Fora

Türkiye Kızılay Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu, Sancaktepe Şubesi’nde yaşanan suiistimalle ilgili açıklama yaptı.

Yazılı açıklamada, Sancaktepe Şubesi’nin eski yönetimi döneminde yaşanan ve Kızılay tarafından yargıya intikal ettirilen olay için “kabul edilemez” ifadesi kullanıldı. 

Yaşanan gelişmeler üzerine açıklamanın zorunluluk arz ettiği belirtilen metinde suçluların en ağır cezaya çarptırılmaları için gereklerin yapılacağı ifade edildi.

Sancaktepe Şubesi’nin ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere Genel Merkez tarafından emanet edilen ve kendisinin bazı firmalardan bağış olarak aldığı kıyafetleri, amacı dışında kullandığı duyumları üzerine Kızılay Teftiş Kurulu, Kızılay Hukuk Müşavirliği ve kolluk kuvvetlerince geçen yıl haziranda ortak bir soruşturma başlatıldığı kaydedilen açıklamada, olayda adı geçen kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.  

Konuya ilişkin 26 Haziran 2020’de kamuoyuna yapılan açıklamayla Kızılay’ın sürece müdahil olduğu anımsatılan açıklamada, Kızılay Teftiş Kurulu, Kızılay Hukuk Müşavirliği ve soruşturmanın ilerleyen safhalarında savcılığın ortak çalışmasıyla suiistimalin her yönüyle ortaya çıkarıldığı ve konunun dava safhasına geldiği bildirildi.

“Gelişmeleri yakından takip etmekteyiz”

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

Davaya konu kurum zararının, bizzat Kızılay müfettişleri tarafından ortaya çıkarıldığı ve iddianameye konulduğu bildirilen açıklamada, zararın telafisi için de hukuk müşavirliğince cezai sürecin yanında müstakil bir hukuki sürecin daha başlatıldığı belirtildi.

Sanıkların ceza alması durumunda kendilerinden tazmin edilecek kurum zararının yine ihtiyaç sahiplerine son kuruşuna kadar ulaştırılacağı vurgulanan açıklamada şunlara kaydedildi: 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap