Koç Holding 3. çeyrekte kârını katladı

by Haber Fora
Koç Holding 3. çeyrekte kârını katladı

Koç Holding 3. çeyrekte net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 114, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 140 artırdı. Holdingin kârı 3. çeyrekte 1,48 milyar TL olarak belirlenen beklentiyi aşarak 2,31 milyar TL olarak kaydedildi. Aynı dönemde holdingin net satışları yıllık yüzde 31’lik artışla 51,8 milyar TL oldu.

Holdingin kârının beklentilerin üzerinde gelmesinde şirketlerin performansı etkili oldu.

Garanti Yatırım’ın, holdingin 3. çeyrek bilançosuna ilişkin analizine göre Koç Holding’in büyük bir kısmı halka açık enerji, bankacılık, otomotiv ve dayanıklı tüketim segmentleri de beklentilerden iyi sonuçlar açıkladı.

Kurumun analizine göre holdingte otomotiv ve dayanıklı tüketim segmentleri operasyonel olarak başarı gösterdi.

Koç Holdingin kombine satış gelirleri yıllık bazda yüzde 11 daralırken Garanti Yatırım’ın analizine göre, en iyi performans yurt içi pazarın katkısı ile yıllık yüzde 20 ile dayanıklı tüketim ve yüzde 12 ile otomotiv segmenti tarafından kaydedildi. Enerji tarafı ise düşük talep kaynaklı zayıf performans gösterdi.

İş Yatırım’ın analizinde de holdingin performansında dayanıklı tüketim ve otomotiv segmentinin katkısına dikkat çekildi.

Koç Holding’in, kombine operasyonel karı ise yıllık bazda yatay kalarak 14,2mlr TL seviyesinde gerçekleşti. Karlılık tarafında aynı şekilde, dayanıklı tüketim yıllık yüzde 55 ve otomotiv yıllık yüzde 32 büyüme ile en güçlü performansı gösterdi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap