Koca: Artışlardan hepimiz sorumluyuz, düşüşlerle hepimiz mutluyuz

by Haber Fora

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’nun ardından yazılı bir açıklama yaptı. 

Koca, son 15 günde, çoğu ilde vaka artışı görüldüğünü ifade ederek, “Sonuçlar henüz hastanelere fazla yansımaya başlamadı” dedi.

Kontrollü Normalleşme döneminde ilk iki haftayı geride bırakıldığını ifade eden Koca, “Şüphesiz, bu kısa zaman içinde büyük sonuçlar almayı beklemiyorduk. Ama göstereceğiniz tereddütsüz irade, sonuçlarını hemen değilse de yakında ortaya koyacaktır. İşin tabiatı da budur” diye konuştu.

Koca açıklamasına şöyle devam etti: 

Salgının ilk günlerinde “Sorun küresel, mücadele ulusal” dediğini hatırlatan Koca, “Emin olun ki, artık yakından takip etmediğiniz ülkelere kıyasla ülkemiz gayet iyi bir durumda. Riskleri azaltmaya dönük bir strateji uyguluyoruz. Strateji, riskin bütün ülkede eşit olmadığı gerçeğine dayanıyor. Tedbirlerin ciddiyet derecesi de ilden ile farklılık gösteriyor” dedi.

Koca, Yüksek ve Çok Yüksek Risk Gruplarındaki illerin sakinlerine ise şu ricada bulundu: 

“Çeşitli kısıtlamaların yerini şimdi serbestlikler aldı. Sosyal hareketlilik arttı” ifadelerini kullanan Koca, “Bu demektir ki, virüsün hareket imkânı da arttı. Maharet, tedbirlere uyarak, bu imkânı virüse tanımamaktır. Sokağa çıkan her insan bu bilinçle hareket etmelidir. Yoksa ihmallerimizden başka bir gücü olmayan virüs bizi yeni zorluklara mahkûm eder. Artışlardan hepimiz sorumluyuz, düşüşlerle hepimiz mutluyuz. Bu nedenle tedbir şahsi bir karar değildir. Bir insanlık borcu, bir yurttaşlık ödevidir” mesajını paylaştı.

Koca vatandaşlara şöyle seslendi:

Biontech’in uygulanması bu ay başlıyor

Aşı konusunda da bilgi veren Koca, “Hâlihazırda kullandığımız aşıdan farklı bir aşı olan Biontech aşısının testlerde kullanılacak olan ilk 5800 dozu ülkemize ulaştı. Uygulanmak üzere, bu ay 4.5 milyon doz daha gelecek. Bu sırada aşının testleri tamamlanmış olacak. Bu aşı da, aşı sırası gelenlere yapılacak. Bildiğiniz gibi, 65 yaş üstü büyüklerimizin,  sağlık çalışanlarının aşıları tamamlandı. Gelecek haftadan itibaren bir alt grubun, yani 60-65 yaş grubunun aşılarına başlanacak. Yaşınız 60-65 arasındaysa lütfen telefon mesajlarınızı dikkatle takip edin” dedi.

“İşi hafife almayın”

Mutant virüslerin daha zayıf fakat daha kolay bulaştığını belirten Koca, “Böylece vakalar da yaygınlaşıyor. Endişe verebilecek yayılmanın önünü kesecek olan tedbirdir. Virüs, eski virüs değil, mutasyona uğradı diyerek, asla işi hafife almayın. Mutantı da olsa, Koronavirüs tehlikeli bir virüstür” ifadelerini kullandı. 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap