Koçyıldırım: Türkiye’de 22 Ocak’ta saptanan ilk Kovid-19 vakası halktan gizlendi

by Haber Fora

Pittsburgh Üniversitesi McGowan Enstitüsü’nde Öğretim Görevlisi ve Enstitüsü Bilim Kurulu Üyesi Doçent Doktor Ergin Koçyıldırım, Kovid-19 virüsünün ilk yüz gününde dünyada, ABD’de ve Türkiye’de yaşananları  “Salgının Yüz Günü” adlı belgesel ve kitabında anlattı.

Koçyıldırım, Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının 22 Ocak 2020 tarihinde bulunmasına rağmen yetkililerin saptanan vakayı halktan gizlediğini öne sürdü.

Voice of America’ya açıklamalarda bulunan Koçyıldırım, tüm bilim insanlarının uyarılarına rağmen salgının Türkiye’de şeffaflıkla yönetilmediğini iddia etti.

Türkiye’de ilk resmi Kovid-19 virüsü hastasının 11 Mart tarihinden çok önce bulunduğunu belirten Koçyıldırım şöyle devam etti:

“İddiaların doğruluğunu kanıtladım”

Türkiye’de ilk vakanın bir Çinli kadında 22 Ocak’ta tespit edildiğini ve bunun Türkiye’de bir iddia olarak çeşitli medya kuruluşları tarafından ortaya atıldığını belirten Koçyıldırım, “İlk vaka konusunda bazı iddialar atıldı ama üzerine gidilmedi. Yaptığım araştırmada belgelere dayanarak bunun doğruluğunu kanıtladım. Türkiye’den Çin’e gönderilen hastanın bu ülkedeki medya kaynaklarından karantina altında İstanbul’dan gönderilişi ve Çin’de karantina giysileri içindeki sağlık görevlileri tarafından karşılanmasının görüntülerini buldum. Türkiye’de bu durum saklandı. Gizlendi, yetkiler biliyordu ama halk hastalığın daha 2020 ilk ayında kendilerine bu kadar yakın olduğunu bilmiyordu” diye konuştu.

Türkiye’de salgın konusunda başından itibaren yetkililerin şeffaf olmadığını belirten Koçyıldırım şunları kaydetti:

 

VOA, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap