Komplo teorilerine inanan eczacı, yüzlerce aşıyı bilerek sabote etmiş: “Dünya çöküyor”

by Haber Fora

ABD’nin Wisconsin eyaletinde 500 kişiye yetecek kadar dozun hasar görmesinin ardından yakalanan Steven Brandenburg’un, koronavirüs aşılarını bilerek bozmaya çalıştığı bildirildi.

Yeni yayımlanan mahkeme belgelerine göre, 46 yaşındaki eczacı komplo teorilerine cidden inanan biri. Brandenburg’un aşıların güvenli olmadığını düşündüğü ve insanların DNA’sını değiştireceği iddiasıyla bunları kasten bozduğu da belgelerde yer aldı. 

Dünyanın çöküşte olduğunu savunan Brandenburg’un yiyecek stoğu yaptığı ortaya çıktı. Amerikan basınında yer alan haberlere göre, eczacı 30 Aralık’ta, boşanmak üzere olduğu eşinin yanına 30 günlük yiyecekle gidip ona dünyanın çöküşte olduğunu söyledi. 

Brandenburg’un arkadaşları, eczacının iş yerine iki kere tabanca götürdüğünü ve kurşun depoladığını ifade etti. 

26 Aralık’ta Brandenburg gibi Advocate Aurora ismindeki sağlık merkezinde çalışan bir kişi, soğuk hava deposundan çıkartılmış aşıları bulmuştu. Geceleri çalışan eczacı, yerini değiştirdiği aşıları depoya kaldırmayı unuttuğunu iddia etmişti. Ancak şimdi Brandenburg’un 24 ve 25 Aralık’ta aşıları bilerek 12’şer saat dışarı çıkardığı tespit edildi.

Hasar gören aşılar yaklaşık 10 bin dolar değerindeydi. 

Moderna’nın aşısı dolap dışında yalnızca 12 saat bozulmadan saklanabiliyor. 

Polis, “Brandenburg kasten yaptığını itiraf ettiği bu eylemi gerçekleştirirken aşının etkisini azaltacağını biliyordu” açıklamasında bulundu.

Savcı Adam Gerol da evliliğinde yaşadığı problemler nedeniyle stres altında olduğunu söyleyen eczacının her şeyi itiraf ederek kendilerine yardımcı olmaya çalıştığını duyurdu. 

Geçen hafta tutuklanan Brandenburg silahlarını teslim etmesi ve 19 Ocak’taki duruşmaya katılması şartlarıyla serbest bırakıldı.

Savcılar aşılar yeterince zarar görmediyse, Brandenburg hakkındaki mala zarar ve tehlikeye sebebiyet vermek suçlamalarının düşebileceğini ifade etti. 

Pandemi, komplo teorilerinin de popülerleşmesine neden oldu. Aşıların DNA’ları değiştirerek insanlara zarar vereceği iddiaları, sağlam bilimsel temellerden yoksun olsa da, ilgi topluyor. 

Haber Fora, New York Times

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap