Kongre baskını sanığı mahkemeden Meksika seyahati izni aldı

by Haber Fora

ABD’de 6 Ocak’taki Kongre baskınına katılmakla suçlanan Jenny Louise Cudd, iş amaçlı tatile gidebilmek için mahkemeye başvurdu. 1 Şubat’ta yapılan talebi değerlendiren yargıç, Cudd’a izin verdi.

Cudd, federal bir binaya izinsiz girmek ve taşkın davranışlar sergilemek gibi kabahat suçlarından yargılanıyor. Çiçekçi dükkanı sahibi kadın, ilkin tutuklansa da kefaletle serbest bırakılmıştı.

USA TODAY’in elde ettiği mahkeme kayıtlarına göre, Cudd’ın avukatları, müvekkillerinin daha önce sabıka kaydı bulunmadığına dikkat çekti. Kendileriyle ve kefaletle serbest kalan kişileri kontrol eden görevliyle iletişim halinde kaldığını belirtti. 

Söz konusu görevli, Cudd’ın tatil planına itirazı etmezken savcılar konuya dair hiçbir görüş bildirmedi.

Talebi değerlendiren yargıç, kefaletle serbet kalınca koyulan seyahat kısıtlamalarını 4 günlük yolculuklara izin verecek şekilde değiştirerek Cudd’a izin verdi.

Becky’nin Çiçekleri adlı dükkanın sahibi Cudd, Meksika’ya 18’le 21 Şubat arasında çalışanları ve eşleriyle “iş bağlarını güçlendirmek” için peşin ödenen tatile gidebilecek.

 

Cudd, Kongre baskınına katıldığını sosyal medyada yaptığı yayında doğrulamıştı. “Biz, Nancy Pelosi’nin (ABD Temsilciler Meclisi Başkanı) ofisinin kapısını kırdık” diyen Cudd sözlerine şöyle devam etmişti:

8 Ocak’ta NewsWest 9’la röportaj yapan Cudd, “biz” derken kendisini kastetmediğini ve genel konuştuğunu belirtmişti. Baskındaki eylemlerine dair “Kongre binasına girişim tamamen yasal. Kimseyi incitecek veya herhangi bir mülke zarar verecek hiçbir şey yapmadım” ifadelerini kullanmıştı. Silah veya mühimmat taşımadığını da eklemişti.

2019’da Teksas eyaletindeki Midland şehrinde belediye başkanlığına adaylığını koyan Cudd, söz konusu görüntülerin yayılmasıyla 7 farklı ölüm tehdidi aldığını ve Google’da işyerine 500 olumsuz değerlendirme yapıldığını belirtmişti.

Cudd daha sonra “Yani yapmaya çalıştıkları şey beni iptal etmek çünkü inandıklarım için ayağa kalktım. Size şunu söyleyebilirim, herkese söylüyorum, bunu hiç düşünmeden tekrar yapardım” demişti.

Haber Fora, USA TODAY, NewsWest9, Law & Crime, MRT

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap