Kongre baskınında ölen polise yangın söndürme tüpüyle vurulduğu ortaya çıktı

by Haber Fora

ABD’deki Kongre baskınında yaralanan polis memurunun kaldırıldığı hastanede perşembe günü yaşamını yitirdiği açıklandı.

Çarşamba günü ülkeyi sarsan olayların ardından birimine dönen Brian D. Sicknick burada yere yığılmıştı. 

Polis teşkilatından yapılan açıklamaya göre, Sicknick protestocularla fiziksel mücadele içindeyken yaralandı.

The New York Times’a konuşan iki kaynaksa, Donald Trump’ın Beyaz Saray’ı terk etmemesini isteyen göstericilerin Sicknick’e yangın söndürme tüpüyle vurduklarını ifade etti. 

Polis memurunun vefat haberiyle birlikte ABD Kongresi’ndeki olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısı 5’e çıkmış oldu. En az 50 polis memuru da yaralandı.

Diğer yandan olayları kontrol altına almakta yetersiz kaldığı gerekçesiyle eleştirilen Kongre Polis Şefi Steven Sund istifasını açıkladı. Kongre Polis Şefliği Sözcüsü Gus Papathanasiou, Sund’ın 16 Ocak’ta görevinden ayrılacağını duyurdu.

ABD Kongresi, Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylaması’nı onaylamak üzere ortak oturumla toplanırken, ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’ın önünde miting düzenlemişti. Mitinge katılan on binlerce gösterici daha sonra Kongre’ye yürüyerek binaya girmeye çalışmıştı.

Polisle göstericiler arasında arbede yaşanırken, göstericilerden bir kısmı barikatları aşıp Kongre binasına girmişti.

Olaylara müdahale etmek üzere Ulusal Muhafızlar sevk edilmiş ve Pentagon tüm Washington Ulusal Muhafızlarını aktif hale getirdiğini duyurmuştu.

Kongredeki olaylar kontrol altına alındıktan sonra ortak oturum yeniden başlamış ve Seçilmiş Başkan Joe Biden’ın seçimi kazandığını tescillemişti.

Haber Fora, NY Times, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap