Kongre’yi basan Trump destekçilerine uçuş yasağı getirilmesi çağrısı

by Haber Fora

Bir sendika, ABD Kongre Binası’na baskın düzenleyen Donald Trump destekçilerinin Washington’dan uçuşlarının yasaklanması gerektiğini bildirdi.

Reuters’ın aktardığı haberde, ABD’li iki havayolu şirketinden kaynaklara göre bu açıklamanın, söz konusu eyleme katılmak için yola çıkan bazı kişilerin geliş yönündeki uçuşlarda kural tanımaz davranışlar sergilemesinin ardından geldiği belirtildi.

ABD’li 17 havayolu şirketinden çalışanları temsil eden Uçuş Görevlileri Derneği (CWA), isyancıların evlerine ticari uçuşlarla dönmesine izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

CWA Başkanı Sara Nelson şunları söyledi:

Seyahat sektörünün başka mensupları da isyancıları kınadı. ABD Seyahat Birliği Başkanı Roger Dow yaşananlarla ilgili şöyle konuştu:

ABD Kongre Binası’na yönelik saldırıda biri polis memuru olmak üzere en az 5 kişi hayatını kaybetmişti.

Silahlı Trump taraftarları binaya doğru yürümüş, içeriye girmek için polis barikatlarını yararak Kongre mensuplarını binayı boşaltmak zorunda bırakmıştı.

Britanyalı yolcularsa bir süre Birleşik Krallık’tan (BK) Washington’a veya ABD’deki herhangi bir yere uçamamıştı. Başkan Trump, Mart 2020’de, “BK’de bulunan tüm yabancıların” ABD’ye gelişlerini iki haftalığına yasaklamıştı.

Washington DC Belediye Başkanı, Kongre Binası civarında yaşanan kargaşanın ardından 6 Ocak 18.00 ile 7 Ocak 06.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan etmişti.

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/travel

Haber Fora için çeviren: Şafak Küçüksezer

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap