Kontrollü normalleşme dönemi: 1 günde 33 bin 963 idari yaptırım uygulandı

by Haber Fora

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısında, alınan kararlar doğrultusunda 1 Mart‘ta kontrollü normalleşme dönemine girildi.

İller risk seviyelerine göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek risk gruplarına ayrılarak, tedbirler bu risk gruplarına göre il bazlı belirlendi.

Kontrollü normalleşme döneminde alınan kararların daha etkin bir şekilde denetlenmesi için İçişleri Bakanlığı tarafından uygulamaya geçirilen Dinamik Denetim Modeli çerçevesinde perşembe günü ülke genelinde  48 bin 67 ekip ve 260 bin personel katılımıyla denetimler yapıldı.

Bakanlık denetimlere ilişkin şu bilgileri verdi:

Bakanlık, “Kişilerin ve iş yerlerinin salgınla mücadeleye yönelik belirlenen tedbirlere uyumunu sağlamaya yönelik rehberlik edici bir yaklaşımla hareket eden denetim ekiplerince 256 bin 295 işletme/işyeri, 42 bin 758 toplu ulaşım aracı denetlendi” diyerek, “Denetimlerde ayrıca bin 561 işletme/işyerinin salgınla mücadele tedbirlerine aykırı davrandığı tespit edildi. Bin 816 işletme/işyeri ise tedbirlere uyması konusunda uyarıldı” ifadelerine yer verdi.

“Denetim faaliyetleri sırasında salgınla mücadele amacıyla belirlenen kurallara aykırılıklarda ısrar ve kuralları esaslı şekilde ihlal gibi suiistimal edici tutum ve davranışlarda bulunan; 33.963 işletmeye/işyerine/kişiye idari yaptırım, 4 işyerine kapatma cezası yaptırımı uygulandı” ifadelerine yer verilen Bakanlık açıklaması şöyle devam etti:

 190 adet kişi/ işyeri hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Ayrıca ülke genelinde ilk defa gerçekleştirilen dinamik denetim modelinde vatandaşların maske zorunluluğuna uyup uymadıkları da kontrol edildi.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap