Kontrollü normalleşmeye destek yüzde 50

by Haber Fora

Araştırma şirketi IPSOS, 5-9 Mart tarihleri arasında yaptığı çalışmada Bakanlar Kurulu kararı ile 1 Mart’ta başlatılan kontrollü normalleşme konusunda toplumun eğilimlerini ölçtü.

Milliyet için araştıram yapan IPSOS, toplumda yüzde 25 ile yüzde 35 arası bir kitlenin normalleşme için henüz erken olduğu düşüncesinde olduğunu ortaya koydu.

Vatandaşların yaklaşık 4’te 1’i yeme-içme mekânlarının açılmasına karşı

Atılan normalleşme adımı ile yeme-içme yerlerinin, düşük, orta ve yüksek riskli illerde 07.00-19.00 saatleri arasında %50 müşteri kapasite sınırlaması uygulanarak faaliyet göstermesi kararlaştırılmıştı.

IPSOS araştırmasına göre bu kararı doğru bulanların oranı yüzde 56 iken yanlış bulanların oranı ise yüzde 23 seviyesinde.

Toplumun yarısı kontrollü normalleşme uygulamasını destekliyor

“2 Mart 2021 tarihinde başlayan salgınla mücadelede “kontrollü normalleşme” uygulamasına ilişkin genel görüşünüzü belirtir misiniz?” şeklindeki soruya yanıt veren katılımcıların yüzde 50’si “Doğru buluyorum” yanıtını verirken, yüzde 37’si yanlış bulduğunu, yüzde 13’ü ise fikri olmadığı yanıtını verdi.

Yaş gruplarına yönelik kısıtlamaların sürmesi konusunda da toplumun yaklaşık yarısı uygulamaya destek veriyor.

Diğer yanda n toplumun yarısı hafta sonu düzenlemesini doğru bulurken 3’te 1’i kısıtlamanın tüm illerde sürmesi gerektiğini savunuyor.

Toplumun en kararsız olduğu konu: Okullar

Eğitimdeki düzenlemeye ilişkin alınan kararlar sorulduğunda ise her bir karar için toplumda farklı eğilimlerin öne çıktığı görülüyor.  Kontrollü normalleşmeye destek yüzde 50 iken, okulların açılmasına destek yüzde 40’lar seviyesinde kalıyor. Ancak okulların açılmasını destekleyenler karşı çıkanlardan yine de daha fazla.

Milliyet, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap