“Kore ve Kıbrıs gazileri üvey evlat muamelesi görüyor” iddiası… Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Işık: 15 Temmuz gazilerine tanınan haklar bize de tanınmalı

by Haber Fora

Türkiye, Emekli Albay Mithat Işık’ı 1998 yılında PKK’lı Şemdin Sakık’ın Irak’ın kuzeyinde yakalanarak ülkeye getirilmesiyle sonuçlanan operasyonu yöneten komutan olarak tanıdı.

Bu olayı anlatan bir de kitabı bulunan Işık, gerek komando birliklerinde gerekse Özel Kuvvetler Alay Komutanlığı yaptığı dönemde pek çok terör operasyonuna katıldı.

Terörle mücadeleye dair görüşlerini zaman zaman medyaya verdiği röportajlar ile kamuoyu ile paylaşan Işık, aynı zamanda 1974 yılında Kıbrıs’ta düzenlenen 1’inci ve 2’nci barış harekatlarının bütün aşamalarında bulundu.

Işık, geçen aralık ayında Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanlığı’nı yürüten Mehmet Şükrü Tandoğan’ın geçirdiği bir rahatsızlık sonucu vefatının ardından yönetim kurulu kararıyla derneğin genel başkanlığa getirildi.

“1200 Kore, 23 bin 400 Kıbrıs gazisi var” 

Türkiye Muharip Gaziler Derneği, “Kurtuluş Savaşı”, 1950-1953 arasındaki “Kore Savaşı” ile “1974 Kıbrıs Barış Harekatı”na katılanları kapsıyor.

Işık’ın verdiği bilgiye göre artık yaşayan bir Kurtuluş Savaşı gazisi yok. Sadece 10-12 civarı Kurtuluş Savaşı gazisi eşi veya yetimi hayatta.

Buna karşın halen hayatta olan bin 200 Kore Savaşı gazisiyle 23 bin 400 Kıbrıs gazisi bulunuyor.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği, 67 şubesi, 64 temsilciliği, 44 de irtibat noktası olan büyük bir sivil toplum kuruluşu.

Derneğin amacı Kurtuluş, Kore ve Kıbrıs savaşlarına katılan gazilerin sorunlarına çözüm bulmak, gaziliği yeni nesillere anlatarak, gaziler arasındaki dayanışmayı korumak.

“Üvey evlat muamelesi görüyoruz”

Haber Fora’ye konuşan Işık, Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin bu yaygın örgütlenmesine karşın bünyesindeki Kore ve Kıbrıs gazilerinin her konuda evlat muamelesi gördüklerini ve görmeye devam ettiklerini öne sürerek, “15 Temmuz gazileriyle aynı hakları istiyoruz” dedi.

15 Temmuz gazilerine en az 3 bin 500 liradan başlayarak gazilik derecesine göre yükselen maaş verildiğini öne süren Işık, “15 Temmuz sırasında ayağı çizilen gazi en az 3 bin 500 lira maaş alırken, Kıbrıs Harekatı’nda göğsünden kurşunla vurulup aylarca hastanede kalan gazi bin 130 lira maaş alıyor” iddiasında bulundu.

“Gaziler arası ayrımcılık son bulmalı”

“Biz, Kore’de savaştık Güney Kore devleti kuruldu. Kıbrıs’ta savaştık bu sayede bugün Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin söz hakkı var” diyen Işık, “Devletimizin emriyle buralarda savaştık. Kimimiz şehit düştü, kimimiz gazi oldu. İçimizde zor şartlarda yaşayan insanlar var. Gaziler arasında ayrımcılık son bulmalı. 15 Temmuz gazilerine tanınan haklar bizlere de tanınmalı” diye konuştu.

“2007’deki düzenleme muharip gaziler arasında da ayrımcılık yarattı”

Işık, 2007 yapılan düzenlemenin Türkiye Muharip Gaziler Derneği üyeleri arasında da ayrıca ayrıma yol açtığını kaydederek, bunu şöyle anlattı:

“Diğer gazilere TOKİ’de tanınan kolaylık muharip gazilere de tanınsın”

Işık, önümüzdeki günlerde taleplerini kamuoyun önünde daha yüksek sesle dile getireceklerini belirterek bunları şöyle sıraladı:

“Doğum yapmaya değil, savaşa gittik. Neden Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlıyız”

En çok gazisi olan ülkelerden biri olmasına karşın kimi ülkelerde olan “Gaziler Bakanlığı”nın Türkiye’de olmamasının büyük eksiklik olduğunu belirten Işık’ın bu konuda da bir talebi var.

“Toplu taşımada ‘Bana ne senin gaziliğinden’ denilerek rencide edilen arkadaşlarımız var”

Kendilerine Türkiye genelinde toplu taşımada ücretsiz seyahat hakkı tanıyan bir belge verilmesine karşın bulundukları il dışında farklı yerlere gittiklerinde sorun yaşadıklarını öne süren Işık, bu konuda şu iddiada bulundu:

“Korsan, dolandırıcı gazi dernekleri kapatılsın”

Işık, zaman zaman “gazi derneğiyiz” adı altında para toplayan kimi derneklere de dikkati çekerek, “Gaziliğin onurunu zedeleyen bazı korsan ve dolandırıcı dernekler var. Dernek kurup gazete, dergi satıyorlar. Bunların önüne geçilmesi lazım. İsmimizi karalıyorlar” ifadelerini kullandı. 

 

2 bin 703 kişiye 15 Temmuz gazilik maaşı bağlanmıştı

Bu arada 2017 yılında dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, 15 Temmuz gazilerine bağlanan maaş ve yardımlarla ilgili soru önergesine cevap vermişti.

Kaya, cevabi yazısında 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında 2 bin 703 kişinin gazi olduğunu ve bunlara gazilik derecesine göre 2 bin 579 ile 3 bin 658 lira arasında maaş bağlandığını açıklamıştı.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap