Koronavirüs korkusuyla tamamlayıcı sağlık sigortası talebi patladı, üye sayısı 1.5 milyona ulaştı

by Haber Fora

 

Sağlık sektörünün Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla sınandığı 2020 yılıyla tamamlayıcı sağlık sigortasına yöneliş arttı.

Türkiye Sigorta Birliği verilerine göre, tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip kişi sayısı geçen yıla oranla haziran ayında yüzde 50 artarak 1,5 milyona yükseldi.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında sigortalı adedi 2019 haziran döneminde 1 milyon 2 bin 187 kişiden bu sene haziran itibariyle yüzde 49.8’lik artışla 1 milyon 501 bin 425 kişiye ulaştı. Yeni tip koronavirüsün de etkisiyle 2020’nin ilk altı ayında tamamlayıcı sağlık sigortası teminat adedi 2019’un aynı dönemine göre ise yüzde 46,9 artarak 1 milyon 190 bin 166 adete ulaştı.

Koronavirüs peyderpey kapsama alınmaya başladı

Kredi ve sigorta karşılaştırma sitesi Hesapkurdu.com verilerine göre, tamamlayıcı sağlık sigortasının yıllık ortalama 600 lira gibi uygun bir fiyattan başlaması da bu talep artışında büyük bir etken oldu. Özellikle çokça sorulan koronavirüs tedavilerinin sigorta kapsamına girip girmediği tartışmasına karşın sigorta şirketleri peyderpey yeni ve mevcut tamamlayıcı/sağlık sigortalılarına ait poliçelerde koronavirüs tedavi giderlerini teminat kapsamı altına almaya başladı.

Hesapkurdu.com Sigorta Direktörü Dilara Çetin, “Burada en önemli nokta, özel sağlık sigortasına göre tamamlayıcı sağlık sigortasının fiyatlarının daha düşük olması nedeniyle her kesime hitap ederek daha çok tercih edilmesine neden olmasıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları, normal sağlıklı bir birey baz alındığında yıllık ortalama 600 liradan başlıyor. Kişinin yatarak veya ayakta tedavi gibi farklı tercihleriyle kapsam genişletilebiliyor. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortası için ödenen primler, aylık brüt olarak ücretin yüzde 15’ini geçmeyecek miktarda, vergiden düşülebiliyor” diye konuştu. 

Sigortalı herkes yaptırabiliyor

Bir diğer sağlık sigortası olan özel sağlık sigortasına sahip kişi sayısının yıllık bazda yüzde 3 artış gösterdiği bilgisini veren Çetin, ”Tamamlayıcı sağlık sigortası her yıl ortalama yüzde 40-50 arası büyüme gösteriyor. Özel sağlık sigortası ile tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki en ayırt edici fark, tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanmak için SGK’lı olma şartının bulunması. Tamamlayıcı sağlık sigortası sigorta şirketlerine göre farklılık gösterse de SGK’ya sahip 70 yaşına kadar herkes yaptırabiliyor. Fakat bazı sigorta şirketleri maksimum yaş sınırını 60 olarak sınırlandırabiliyor” ifadelerini kullandı.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap