Korsan saldırısına uğrayan gemiyle ilgili şirketten “Güvenlik personeli bulunmalı mıydı?” sorusuna yanıt

by Haber Fora

Nijerya açıklarında gerçekleşen korsan saldırısının ardından Boden Denizcilik’ten açıklama geldi.

Karsan, çevrim içi düzenlenen basın toplantısında olaya ilişkin detayları aktardı. Karsan, açıklamasında “Türk vatandaşı olmayan yatırımcılara ait, işletmecisi Londra’da bulunan, teknik işletmesi genel müdürü bulunduğum Boden Denizcilik AŞ tarafından yürütülen Mozart isimli gemimize, 23 Ocak Cumartesi sabah 08:25 Türkiye saati, Nijerya saati ile 06:35’te , Batı Afrika açıklarında bulunan Gine Körfezi’nde, geminin son uğradığı  liman olan Lagos’a 618 kilometre uzaklıkta korsan saldırısı gerçekleşti. Gemi kaptanı aynı esnada şirketimizin acil olayların bildirimi için tanımlanmış telefon numarasını arayarak, korsan teknesini fark ettiğini, SSAS ( Ship Security Alert System) mesajı attığını, korsanlardan sakınmak için geminin süratini artırdığını, kaçış manevrası yaptığını ama köprü üstüne (geminin kontrol edildiği yer) ateş açılınca ve bot yaklaşınca alanı terk edip, personel emniyet odasına götüreceğini söyledi ve akabinde iletişimimiz kesildi” ifadelerini kullandı.

Gemilerde olası oluşabilecek kaza, personel rahatsızlıkları vb. acil durumlara hızlı müdahale edebilmek için şirketin acil durum prosedürü ve yetkili kişilerden kurulu acil durumlara müdahale takımı bulunduğunu dile getiren Karsan, şunları kaydetti:

Sözkonusu saldırı karşısında herkesin derin üzüntü içinde olduğunu vurgulayan Karsan, “Ben dahil şirketimizin önemli sayıda personeli deniz çalışanı kökenlidir. Meslektaşlarımızın ve ailelerinin endişelerini biliyoruz, derin acısını içimizde hissediyoruz. Şu an için tek önceliğimiz kaçırılmış olan personelimizin tamamının sağ salim evlerine dönmelerini sağlamak için gereken adımların eksiksiz atıldığından emin olmaktır” diye konuştu.

Gemi Türk sahipli ve/veya Türk bayraklı değil

Olay sonrasında Boden Denizcilik olarak tüm ilgili otoritelerle iletişime geçtiklerini ve bu iletişimin devam ettiğini bildiren Karsan, aynı zamanda personelin aileleri ile de yakın temas içinde olduklarını ve bu dönemde kendilerine ellerinden gelen her desteği verme gayreti içinde olduklarını söyledi.

Bu tip olaylar konusunda uzman danışmanların, uluslararası otoritelerle geminin işletmecisinin merkez ofisleri olan Hamburg ve Londra ofislerinin kontrolünde, durumu değerlendirdiğini ve yönettiğini belirten Karsan “Bu vesile ile bazı konuları açıklığa kavuşturmak isterim. Gemimiz Türk sahipli ve/veya Türk bayraklı değildir. Yabancı yatırımcılara aittir. Benim genel müdürlüğünü yaptığım Boden Denizcilik AŞ geminin teknik işletmesinden sorumlu firmadır. Gemimize saldırı esnasında seyir cihazlarımızın, elektronik ekipmanların büyük kısmı zarar gördü, haberleşme cihazlarının neredeyse tamamı korsanlar tarafından tahrip edildi. Buna karşın korsanlar tarafından serbest bırakılan üç kişinin özverili gayreti, dirayeti ve bizim ofisten sağladığımız uydu destekli yönlendirme ile gemimiz dün akşamüstü saatlerinde Gabon’un Port Gentil limanı açıklarına varmayı başardı” dedi.

“Gemide neden güvenlik personeli yoktu?” sorusuna yanıt

Levent Karsan, konuşması sonrasında “Geminin seyrettiği riskli bir rota mıydı? Riskli bir rota ise gemide güvenlik personeli bulunmalı mıydı?” şeklindeki  bir soruyu şöyle yanıtladı:

“Korsanlardan haber yok”

Şu ana kadar korsanlardan alınmış bir telefon olduğuna dair bir bilginin kendilerine ulaşmadığını belirten Karsan, “Bu vesileyle belirtmek isterim ki İstanbul ofisi bir teknik ofistir. Ticaret ve kontrol ofisi merkez Londra ve Hamburg’dadır. Korsanların Londra ya da Hamburg ofisini aradıklarına dair bir bilgi yok” dedi.

“1-2 gün içinde gemiden kalan personelin Türkiye’ye dönüşünün sağlanacağını düşünmekteyim”

Levent Karsan, gemide hayatını kaybeden ikinci mühendisin naaşının THY ile Türkiye’ye getirilip Azerbaycan’a gönderileceğini belirterek, şunları söyledi:

 

AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap