Kovid-19 aşıları, Birleşik Krallık’ta can kayıplarını azaltmaya başladı

by Haber Fora

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) aşılama etkinliğini başlayan ilk ülkelerden Birleşik Krallık’ta, can kayıplarının azalmaya başladığı belirtildi.

Guardian’da yer alan habere göre, Birleşik Krallık’ta  Kovid-19’dan ölümler, en yaşlı gruptakilerin üçte birinin aşı sonrası bağışıklık geliştirmeye başladığı 24 Ocak’tan bu yana 80 yaş ve üzerindekilerde yüzde 62 oranında düştü. 

Ölümlerdeki azalama 20-64 yaş grubunda yüzde 47, 65-79 yaş grubunda ise yüzde 51 oldu.

“Aşının olumlu etkileri görülüyor”

Cambridge Üniversitesi’nden Prof. David Spiegelhalter, bu etkinin sadece karantinanın bir sonucu olamayacak kadar önemli olduğunu belirtti.

Spiegelhalter, “70 yaşın üzerindekilerdeki ölümler, artık genç yaş gruplarına göre daha hızlı düşüyor. Bu oldukça cesaret verici ve aşının etkisi olması çok muhtemel. Bakımevlerindeki salgında sert bir düşüş var” dedi.

Sağlık veri şirketi Edge Health’in Direktörü George Batchelor ise, aşının olumlu etkilerinin görülmeye başladığına inandığını vurguladı. Ancak hala temkinli olmak için nedenler bulunduğunu ifade eden Batchelor, “Ölümler hala yüksek ve aşı tedarikiyle ilgili bazı endişeler var” dedi. 

Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre de, Kovid-19 vakaları, geçen haftaya oranla yaklaşık yüzde 30 düşerek 10 bin 625, ölümler ise yaklaşık yüzde 25 azalarak 799 oldu. 
Bugüne kadar 118 bin 195 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybeden ülkede 8 Aralık’tan bu yana toplamda 15,5 milyon kişiye ilk doz aşı yapıldı. 

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap