Kovid-19 aşısı yapılan sağlık çalışanı sayısı 800 bini geçti

by Haber Fora

İlk aşılamanın yapıldığı 13 Ocak’tan bu yana yaklaşık 800 bin sağlık çalışanına aşı yapılan Türkiye’de, öncelikli gruplar başta olmak üzere aşı çalışmalarına hız kesmeden devam ediliyor.

CoronaVac aşısına, TİTCK tarafından “Acil Kullanım Onayı” verilmesiyle, ilk olarak 13 Ocak’ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Bilim Kurulu üyelerine aşı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ise 14 Ocak’ta Ankara Şehir Hastanesi’nde Kovid-19 aşısının ilk dozu uygulandı.

Öncelikli grupta yer alan sağlık çalışanlarının aşılanmasına 14 Ocak’ta başlandı. Aşılamanın ilk gününde 285 bin sağlık çalışanına CoronaVac aşısı yapıldı.

Aşılamanın beşinci gününde, saat 15.30 itibarıyla öncelik tanınan 807 bin 658 sağlık çalışanı Çin Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac aşısının ilk dozunu oldu.

Ankara Şehir Hastanesi’ndeki 130 aşı uygulama odasında, kendilerine aşı hakkı tanımlanan ve randevuları verilen sağlık görevlileri aşılanıyor. İlk uygulamanın ardından ikinci doz uygulaması 28 gün sonra yapılacak.

 

Türkiye’deki yaklaşık 1 milyon 100 bin sağlık çalışanının aşılanmasının ardından yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve çalışanlar aşılanacak. Öncelik sıralamasını, 65 yaş ve üstü kişiler izleyecek.

Aşı uygulaması için vatandaşlar, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabız hesabı üzerinden randevularını kontrol edilebilecek veya değiştirebilecek.

“Aşı ile herhangi bir endişe taşımaya gerek yok”

Ankara Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Aziz Ahmet Surel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bilim Kurulu üyelerinin aşı konusunda aylardır vatandaşları bilgilendirdiğini anımsattı.

Salgının bitmesi için toplumun belli bir bölümünün virüsle karşılaşmış olması gerektiğini vurgulayan Surel, hastalıkla Kovid-19’u geçirerek karşılaşıldığında bunun ağır neticelerinin olabildiğini, bunun da geçtiğimiz aylarda çok sayıda vaka ve can kaybı ile görüldüğünü söyledi.

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin günde ortalama 1,5-2 milyon doz aşı yapma imkanının bulunduğunu bildirdi.

AB’de aşılama beklenen düzeyde ilerlemiyor

Avrupa Birliği’nin (AB) Kovid-19 salgınına karşı aralık ayı sonunda başladığı aşılama çalışmaları beklenen düzeyde değil.

Anlaşma yapılan ve onay alan firmalardan Pfizer-BioNTech ve Moderna aşılarının AB ülkelerine dağıtımının yapılmasına rağmen personel eksikliği ve lojistik sorunlardan dolayı hedeflenen aşılama yapılamadı.

AB içinde salgından en çok can kaybının gerçekleştiği ülkelerden olan İtalya’da aşılama çalışmaları 27 Aralık’ta başladı. İtalya Başbakanlık Acil Tedarik Komiserliği’nin paylaştığı verilere göre, 17 Ocak’a kadar Kovid-19 aşısı yapılanların sayısı 1 milyon 153 bin 501 oldu. 

Birleşik Krallık’ta dakikada 140 aşı yapılıyor

AB dışı ülkelerden Birleşik Krallık’ta Kovid-19 aşılarına 8 Aralık’ta başlandı. 17 Ocak’a kadar 3,8 milyon kişiye ilk doz aşılar yapıldı.

Hükümet, 15 Şubat’a kadar yaş sınırı ve kronolojik hastalık bakımından en riskli grupta bulunan vatandaşların aşılanmasının planladığını açıkladı.

Dakikada 140 aşı yapıldığını belirten Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bugünden itibaren 70 yaş üstü ve ciddi sağlık sorunları olan ikinci gruba da aşılamanın başlanacağını duyurdu.

Aşılama, ilk olarak 80 yaş üstü ile sağlık ve bakım çalışanlarına yapılmıştı.  

AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap