Kovid-19 nedeniyle “ölen” yaşlı kadın, 10 gün sonra huzurevine geri döndü

by Haber Fora

İspanya’da ailesinin koronavirüsten öldüğüne inandığı 85 yaşındaki bir kadın, gömüldüğü söylendikten 9 gün sonra, kaldığı bakım evine dönerek akrabalarını şoke etti.

La Voz de Galicia gazetesinin aktardığına göre, Rogelia Blanco’nun isimli yaşlı kadının ailesine, Blanco’nun 13 Ocak’ta koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği ve cenazesinin ertesi gün yapılacağı bilgisi verildi. Aile cenazeye koronavirüs önlemleri nedeniyle katılamadı.

Ancak Blanco’nun öldüğü bilgisinin yanlış olduğu ve isimle ilgili bir karışıklıktan kaynaklandığı anlaşıldı. Zira yaşlı kadın, cumartesi günü, eşi Ramón Blanco’nun da kaldığı huzurevine zinde ve sağlıklı bir şekilde döndü. Blanco’nun eşi, “Buna inanamadım, karım öldüğü için ağlıyordum” diye konuştu.

Bakım evini işleten San Rosendo Vakfı ise hatanın Blanco ve Kovid testi pozitif çıkan diğer huzurevi sakinlerinin tedavi için 29 Aralık’ta başka bir bakım evine nakledildiği sırada yapıldığını açıkladı.

Gazeteye göre Kovid teşhisi konan huzurevi sakinleri, bu tarihte, ülkenin kuzeyindeki Xove beldesinde bulunan huzurevinden, 223 km. uzaklıktaki Pereiro de Aguiar’a nakledilmişti. Vakıf, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Talihsiz olaydan” duyduğu üzüntüyü dile getiren vakfın açıklamasında şu ifadeler de yer aldı:

Açıklamada ayrıca, Blanco’nun ölümüyle ilgili hatayı düzeltmesi için ilgili kurumlara başvurulduğu bildirildi.

Haber Fora, Reuters

Derleyen: Çağla Üren

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap