Kovid-19’un kulüplere zararı 1,1 milyar euro

by Haber Fora
Kovid-19'un kulüplere zararı 1,1 milyar euro

Raporda 2019/20 sezonunda dünya futbolunda en yüksek gelirleri yaratan Barcelona, Real Madrid, Bayern Mucih gibi kulüpler mercek altına alınırken en yüksek gelire sahip 20 kulübün 2020/21 sezonu sonunda gelir kayıpları 2 milyar Euro’yu aşacağı belirtiliyor.

Özellikle yayıncı kuruluşlarla olan gelir indirimleri ve ertelemeler ile naklen yayın gelirlerinde 937 milyon euro tutarında bir düşüş yaşandığının altını çizen Deloitte, maç günü gelirlerinde seyircisiz oynanmış ve iptal edilmiş müsabakaların etkisinin 257 milyon euro olduğunu vurguladı.

Raporda,“Beş Büyük Lig” olarak bilinen İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya ve Fransa’nın naklen yayın hakları ve UEFA naklen yayın haklarında yapılan indirimlerin 1,2 milyar euroya ulaştığı dile getirilirken bunun çok büyük bir kısmının ilk 20’deki kulüplerin kayıplarına yansıdığına değinildi.

En fazla gelir elde eden 20 kulübün gelirlerinin 2019’a göre yüzde 12 düşüş yaşayarak 9,3 milyar dolardan 8,2 milyar dolara gerilediğini belirten kurum, 2019/20 sezonunda bu kulüplerin ortalama gelirlerinin 409 milyon euro olarak gerçekleştiğini söyledi.

FC Barcelona 715,1 milyon euro gelir ile bu sene en çok gelir elde eden kulüp olurken ikinci sıradaysa 714,9 milyon Euro ile Real Madrid bulunuyor.

Real Madrid’in gelirlerindeki kayıp daha düşük gerçekleşti. Kulüp, önemli iş ortaklıklarının süresini uzatıp, bazı gelir yaratıcı aktiviteleri kendi bünyesine taşıyarak, ticari gelirlerinde 28,1 milyon Euro tutarında bir artış sağladı.

Bayern Münih bu sene üçüncü sıraya yükseldi. Yüzde 4 gelir kaybı ile 10 kulüp arasındaki en düşük gelir kaybını yaşayan Alman devi, 2020 yılına ait tüm ulusal naklen yayın gelirlerinin Bundesliga’nın daha erken tamamlanması sonucu mali tablolarına dahil olmasından faydalandı. Bayern, Şampiyonlar Ligi’ni, Bundesliga’da Şampiyonluğu, Almanya Kupası’nı ve son olarak da UEFA Süper Kupasını kazanarak unutulmaz bir sezon yaşadı.

Manchester United gelirlerindeki yüzde 19’luk düşüş ise takıma 131,1 milyon euro kaybettirerek dördüncü sıraya gerilemesine neden oldu. Liverpool ise 2001/2002 sezonundan sonra ilk defa ilk beşe girebildi.

En fazla gelir sağlayan ilk 30 futbol kulübünden oluşan Deloitte Para Ligi’nde Everton, FC Zenit, AS Roma gibi kulüpler bulunurken Türkiye’den hiçbir kulüp son iki senedir en çok gelir elde eden 30 kulüp içerisinde yer alamadı. En son 2019 yılında Beşiktaş 26. sıradan listeye girebilmişti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap