Kraliçe’nin kişisel serveti için yaptığı hamle, 48 yıl sonra ifşa oldu

by Haber Fora

Birleşik Krallık’ın prestijli gazetelerinden The Guardian, ülkedeki Ulusal Arşiv’den 94 yaşındaki Kraliçe II. Elizabeth’le ilgili özel bir haber çıkardı. Arşivdeki notlar, Elizabeth’in 1973 Kasım’ında servetine gelebilecek eleştiriler konusunda endişelenerek harekete geçtiğini ortaya koydu. 

Burada bulunan hükümet belgelerine göre; Kraliçe’nin özel avukatı Matthew Farrer, müvekkilinin nerelerde hissesi olduğunu gizlemesini sağlayacak yasa değişikliği için siyasilere baskı yaptı. 

CM Drukker adındaki bir memur, Farrer’in dönemin Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’ndaki yetkililerle görüşürken “Kraliçe’nin endişesini ilettiğini” ifade etti.

Bunun ardından, 1970-1974 yılları arasındaki Ted Heath hükümeti döneminde harekete geçen Muhafazakar Partili bakanlar, ilgili tasarıya madde ekleyerek, devlet başkanlarının hisse sahibi olduğu şirketlere şeffaflık konusunda istisna sağlanmasının yolunu açtı. Bu sayede Kraliçe’nin hangi şirketlerde hissesinin olduğu gizli tutuldu. 

1974’te yapılan seçimi kazanan İşçi Partisi de bu yasayı olduğu gibi uygulayınca Kraliçe ve avukatı memnun kaldı. Devletin desteklediği paravan şirketin de katkısıyla, en azından 2011’e kadar II. Elizabeth’in nerelerde hissesi olduğu bilinemedi. 

Kamuoyu, Kraliçe’nin servetinin tam olarak kaç yüz milyon sterlin olduğunu hâlâ tam olarak bilmiyor. 

II. Elizabeth’in sözcülerinden biri, The Guardian’a verdiği demeçte, Birleşik Krallık Kraliçesi’nin yasama sürecindeki rolünün tamamen formalite olduğunu ifade ederken gerçek yetkinin parlamentoda olduğunu vurguladı.

Buckingham Sarayı, Kraliçe’nin lobi faaliyetleri hakkındaki sorularaysa yanıt vermedi. 

Haber Fora, The Guardian

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap