Kritik akşam yemeğinde görüş ayrılıkları aşılamadı

by Haber Fora
Kritik akşam yemeğinde görüş ayrılıkları aşılamadı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ticaret ve gelecekteki ilişkileri şekillendirecek anlaşma müzakerelerinde uzlaşma sağlayamadı.

Von der Leyen, Johnson’la Brexit müzakerelerindeki son durumu ele almak üzere Brüksel’de yaptığı görüşmenin ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Uzlaşı sağlanamamış olan konular hakkında “canlı ve ilginç” bir görüşme yaptıklarına işaret eden Von der Leyen, “Görüşlerimiz uzak olmayı sürdürüyor.” ifadesini kullandı.

Von der Leyen, AB ve İngiltere müzakere ekiplerinin kalan konuları çözmek üzere derhal toplanacaklarını, hafta sonu bitimine kadar bir karar vereceklerini belirtti.

Brüksel’e gitmeden önce yaptığı açıklamada Johnson Brexit’te anlaşmanın çok zor göründüğünü belirtmişti.

Çıkış anlaşmasının uygulanması konusunda prensip anlaşmasına varılmıştı

Avrupa Birliği ve İngilere, AB’den çıkış anlaşmasının nasıl uygulanacağına dair prensipler konusunda anlaşmaya varmıştı.

Karşılıklı olarak varılan bu anlaşma neticesinde, İngiltere İç Piyasa Yasasındaki 44, 45 ve 47’ci maddeleri geri çekecek ve Vergi Yasasına benzer maddeler eklemeyecek.

Prensipte varılan anlaşmayla ilgili olarak İrlanda Dışişleri Bakanı Coveney, “Umuyorum protokol anlaşması geniş kapsamlı Brexit anlaşması için de gereken ivme ve güvenin bir kısmını sağlar” ifadelerini kullanmıştı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap