Küba ikili kur sisteminden vazgeçiyor

by Haber Fora
Küba ikili kur sisteminden vazgeçiyor

Diaz-Canel Perşembe günü, Küba’da uzun zamandır beklenen para reformuna Ocak ayında başlanılacağını ve ekonomik krizden etkilenen işletmeleri iyileştirmek amacıyla ikili para birimi ve çoklu döviz kuru sisteminin kaldıracağını söyledi.

Küba’da yaklaşık otuz yıldır, Küba pesosu (CUP) ve konvertibl Küba Pesosu(CUC ) olmak üzere iki resmi para birimi kullanılıyordu.

Devlet başkanı Miguel Diaz-Canel, televizyonda ulusa sesleniş konuşmasında, ülkede ikili para sisteminin artık kullanılmayacağını ve dolar karşısında 24 seviyesinde sabit kur uygulanacağını açıkladı.

Para birimi sistemini düzene koymanın ülkeyi daha sağlam bir zemine oturtacağını söyleyen Diaz-Canel, “Dönüşümlere devam etmek için ekonomik ve sosyal modelimizi güncellememiz gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

Uzun zamandır ABD tarafından ambargo altında olan Küba ekonomisi, pandemi başladığından beri turizm gelirindeki düşüş sebebiyle zarara uğradı. Ülkedeki para birimlerinin birleştirilmesi, bazı fiyatların ve sübvansiyonların değiştirilmesini içerecek olan daha geniş bir reform paketinin bir parçası olarak görülüyor.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap