Kur çıkarken artan fiyatlar kur düşerken neden düşmüyor?

by Haber Fora

Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 14,97 olarak gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre tüketici fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,68 arttı. Ocak ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 15,50 olarak kaydedildi.

Geçtiğimiz Kasım ayında dolar ve euro tarihin en yüksek seviyelerine erişerek rekor kırmış, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınarak yerine Naci Ağbal’ın atanmasından sonra üst üste yapılan faiz artışları ile dolar ve euro Türk Lirası karşısında hızla değer kaybetmeye başlamıştı.

Ancak kur artışı sırasında yaşanan hızlı fiyat artışlarının da, kurun gerilemesi ile hız kesmesi beklenirken bu yönde bir gelişme olmadığı gibi fiyatlardaki artış da devam etti.

Fiyatlar neden düşmüyor?

“Sepet kur ve Yİ-ÜFE’de zincirleme endeks son on bir aydır kurun fiyatların üstünde gittiğini gösteriyor. Bünyeye zehir öyle bir girmiş ki, bu kolay kolay atılamaz. Dolayısıyla kur düştü diye fiyatlar öyle hemen gerilemez” diyen Dünya gazetesi yazazarı Alaattin Aktaş, kurdaki düşüşe rağmen fiyatların neden gerilemediğini şu şekilde anlattı:

“Elinizi tutan mı var, doğalgazın fiyatını indirin”

Kamunun yüksek fiyat artışları ile mücadele için PTT Kargo aracılığı ile ayçiçek yapı satmasına gönderme yapan Dünya yazarı Aktaş, kamunun fiyat istikrarı için bu tür adımlar atabileceğini ancak adımın bu olmadığını şu satırlarla anlattı:

Dünya, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap