Küresel aşı günlüğü

by Haber Fora
Küresel aşı günlüğü

Tarihin en büyük aşılama kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Dünyada en umut verici dokuz aşının gelişimi merakla takip edilirken, bu zamana kadar dünya genelinde toplam yedi aşı, kısıtlı miktarlarda kullanıma sunuldu.

Bloomberg tarafından toplanan verilere göre, 42 ülkede 25 milyondan fazla doz aşı uygulandı. Milyonlarca doz aşıyı tedarik etmenin ve dağıtmanın, şimdiye kadar üstlenilen en büyük lojistik zorluklardan biri olacağı düşünülüyor.

Pfizer-BioNTech firmalarının ortak geliştirdiği aşının kullanımı şu ana kadar Kuzey Amerika, Avrupa ve Orta Doğu’da onaylandı. Verilere göre, en az 42 ülkede aşılama kampanyaları başlatıldı.

ABD’deki aşılama programı ilk olarak 14 Aralık’ta sağlık çalışanlarına uygulanmasıyla başladı. Ülkede, şu ana kadar 8.02 milyon doz aşı yapıldı ve 272 binin üzerinde kişi ise iki doz aşı rejimini tamamlayabildi.

ABD, 20 milyon dozluk Pfizer-BioNTech ve Moderna aşısını, Ocak ayının ortasına kadar ülke genelindeki eyaletlere dağıtmayı amaçlıyor.

Diğer bir taraftan, AstraZeneca Plc ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen aşı ilk onayını 30 Aralık’ta İngiltere tarafından aldı. Çin ayrıca, Şubat ayı başında 50 milyon insanı aşılamak amacıyla Sinopharm’ın geliştirdiği aşıyı genel kullanım için onayladı.

Çin, Rusya ve İsrail uygulamalarda avantajlı konumda

Bazı ülkeler ise aşılamada avantajlı bir başlangıç ​​yaptı. Örneğin, Çin ve Rusya test aşamaları tamamlanmadan önce Temmuz ve Ağustos aylarında kendi ülkelerinde geliştirdikleri aşılara onay verdi. Ülkeler, bu süre zarfında milyonlarca doz aşıyı uygulamaya aldı fakat bu ülkeler aşılamadaki ilerlemeler hakkında daha az sıklıkta güncelleme sağladı.

Küresel aşılama kampanyasının başlamasıyla, ülkeler aşılara eşit olmayan bir erişim sağladı. Çoğu ülke, henüz ilk aşı uygulamasına başlamamışken, İsrail’in aşılama oranı her 100 kişide 20.1 doz olarak kaydedildi.

İlgili Haberler:

Küresel aşılamada güncel tablo

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap