Küresel borçlar 2020’de rekor artış gösterdi

by Haber Fora
Küresel borçlar 2020'de rekor artış gösterdi

Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) raporuna göre, küresel borçların dolar cinsinden toplamı salgında 24 trilyon dolar artarak 281,5 trilyon dolara yükseldi.

Gelişen ülkelerdeki borçların gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının yüzde 250 civarına ulaştığını belirten kuruluş, en büyük artışların Brezilya, Kore, Türkiye Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin gibi ülkelerde yaşandığını belirtti.

Küresel borçların GSYH’ye oranının ise yüzde 355’e ulaştığını belirten kuruluş, bunun 2008 krizindeki seviyenin çok çok üstünde olduğunu söyledi. IIF, 2008 yılında borçların 10-15 baz puan civarında arttığını belirtirken salgın döneminde bu artışın 35 baz puan olduğunu vurguladı.

Borçlardaki artışın yarısını devlet borçlarının oluşturduğuna değinen kurum, küresel devlet borçlarının büyük bir kısmına gelişen ülkelerin sahip olduğunu söyledi. IIF, 2021 yılında devlet borçlarının 10 trilyon dolar daha artarak 92 trilyon doları geçeceğini düşünüyor.

Gelişen piyasalarda borç/GSYH oranında en büyük artışı Çin’in yaşadığının altını çizen kurum, ikinci sırada ise Türkiye’nin geldiğini belirtti. Türkiye’de ve Çin’de iflas eden ya da konkordato ilan eden şirketlerin yıllık olarak arttığını belirten IIF, hükümetin desteğinin erkenden çekilmesinin iflasları artırabileceğini vurguladı.

Enstitü, gelişmiş piyasalarda ise borç/GSYH oranında Fransa, İspanya ve Yunanistan’da 50 baz puan artış görüldüğünü ve bu üç ülkenin GSYH’lerine oranla borçları en fazla artan ülkeler olduğunu söyledi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap