Küresel gıda fiyatları 9 aydır aralıksız yükseliyor

by Haber Fora
Küresel gıda fiyatları 9 aydır aralıksız yükseliyor

İRFAN DONAT – Bloomberg HT Tarım Editörü

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Şubat ayında yüzde 2.4 artarak 116.0 seviyesine yükseldi. Yıllık bazda artış yüzde 16.74 olarak gerçekleşti.

Böylece Endeks, aralıksız 9 aydır yükselişini sürdürmeye devam etti.

Ocak ayında 113.3 olan Endeksin Şubat ayındaki yükselişini tetikleyen alt gruplar arasında şeker ve bitkisel yağlar öne çıktı.

Yaygın olarak ticareti yapılan gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen FAO Gıda Fiyat Endeksinde 5 alt grup bulunuyor.

FAO Şeker Fiyat Endeksi, Asya’dan gelen güçlü ithalat talebiyle birlikte ana üretici ülkelerdeki üretim düşüşlerinin, daha sıkı küresel tedarikler konusunda süregelen endişelere yol açmasıyla Ocak ayına göre yüzde 6,4 arttı. Tayland’da üretimde bir toparlanma ve Hindistan’da pozitif mahsul beklentisi fiyat artışını baskıladı.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi yüzde 6,2 artarak Nisan 2012’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Palmiye, soya, kolza ve ayçiçek yağı fiyatları yükseldi.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, Çin tarafından yapılan ithalatın Batı Avrupa’dan sınırlı tedarikle karşılandığı uluslararası tereyağı ihracat tekliflerinin öncülüğünde yüzde 1,7 arttı. Peynir fiyatları, kısmen Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yüksek stoklar nedeniyle düştü.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi, Ocak ayına göre ortalama yüzde 1,2 daha yüksek gerçekleşti. Sorgum fiyatları, Çin’den gelen güçlü talebin etkisiyle aylık bazda yüzde 17,4 arttı. Uluslararası mısır, buğday ve pirinç fiyatlarında yatay seyir ve kısmen hafif yükseliş yaşandı.

FAO Et Fiyat Endeksi, ana üretim bölgelerindeki büyükbaş ve küçükbaş et arzının artmasıyla yüzde 0,6 arttı. Buna karşılık, domuz eti fiyat teklifleri, Çin’in yoğun arz fazlası nedeniyle azalan alımları ve Asya pazarlarına ihracattaki devam eden yasağa bağlı olarak Almanya’daki satılmamış domuzlardaki artışla desteklendi.

TAHIL TEDARİK VE TALEP RAPORU

FAO ayrıca, küresel üretim, tüketim, ticaret ve envanterlerin güncellenmiş değerlendirmelerini içeren Tahıl Tedarik ve Talep Özetini yayınladı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap