Küresel piyasalar rahat bir nefes aldı

by Haber Fora
Küresel piyasalar rahat bir nefes aldı

Küresel piyasalar birbirini takip eden pozitif haber akışının etkisiyle rahat bir nefes aldı.

Önce Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen sinyaller, ABD tahvil ihalelerinde pozitif sonuçlar ve ABD Başkanı Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık yardım paketini imzalaması piyasalara moral verdi.

ABD Hazinesi’nin Perşembe günü gerçekleştirilen 30 yıl vadeli tahvil ihalesinin de sorunsuz geçmesiyle, bu haftaki 120 milyar dolarlık borçlanma takvimi tamamlanıken, küresel tahvil piyasaları rahat bir nefes aldı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi Perşembe günü bir ara yüzde 1,473’a kadar geriledikten sonra yüzde 1,537’den kapandı. Yeni günde ilk işlemler yüzde 1,544’ten geçti. Tahvil piyasalarının sakinleşmesinde bu hafta ABD’de açıklanan ılımlı enflasyon verileri ile Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım hızını somut şekilde artıracağını duyurması da etkili oldu.

Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini imzalaması Wall Street endekslerini zirvelere taşıdı. Teknoloji hisseleri yükselirken, bu kez S&P 500 endeksi yüzde 1’in üzerinde artışla rekor kırdı. Nasdaq 100 endeksi de yüzde 2,5’in üzerinde bir yükselişle günü tamamladı.

Yeni günde Asya endeksleri de genel olarak değer kazandı. Japon Nikkei endeksi yüzde 1,5’e yakın yükselişle bu harekete öncülük etti. Çin Borsasında, ABD ile ilişkilerin yeniden odak noktası haline gelmesiyle temkinli seyir izlendi.

Bloomberg Dolar Endeksi Perşembe günü yüzde 0,54 düşüşle kapandıktan sonra yeni güne hafif yükselişle başladı.

ABD Başkanı Joe Biden, koronavirüs pandemisinin ekonomi üzerindeki etkilerini hafifletmesi hedeflenen 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketine imza atarak, on milyonlarca Amerikan vatandaşına, şirkete, eyalet ve yerel yönetimlere mali destek sağlayacak ilk yasama başarısına da elde etmiş oldu.

Paketi beklenenden bir gün önce imzalayan Biden, söz konusu teşvik tasarısının ülkesindeki geniş kesimlerden “güçlü destek” bulduğunu söyledi ve “Bu tarihi yasa bu ülkenin omurgasını yeniden inşa etmekle ilgili” dedi. ABD Senatosu’ndaki oylamada hiçbir Cumhuriyetçi üyenin oy vermediği tasarı, önceki gün ABD Temsilciler Meclisi’nde 211’e karşı 220 oyla kabul edilmişti. Demokratlar, özel bir yasal düzenlemeyi devreye sokarak tasarıyı Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaç olmayacak şekilde Senato’dan geçirmeyi başarmıştı.

ABD tarihinin en büyük ikinci teşvik paketi kapsamında, doğrudan nakit yardımının yanı sıra işsizlik yardımları, eyalet ve yerel yönetimlerin desteklenmesi ve aşı dağıtımına yönelik düzenlemeler yer alıyor. Yılda 75 bin dolardan az kazanan vatandaşlara tahsis edilen 1.400 dolarlık bireysel çeklerin de bu hafta sonu itibarıyla dağıtımına başlanacağı belirtildi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap