Kurtulmuş: Seçim barajının kıymeti kalmadı, tartışılması lazım

by Haber Fora

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CNN Türk’te katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “İnsan Hakları Eylem Planı”na muhalefetten gelen eleştirileri değerlendiren Kurtulmuş, “Dün eylem planı açıklanmışken bunun samimi olmadığını iddia etmek hoş değildir. Büyük bir iyi niyetle yapılan eylem planıdır. Daha yeni başlıyoruz. Takdir edilmesi gereken bir durumdur. Dün açıklanmış olan planı kötülemeye kalkmanın ciddi bir iş olmadığını söylüyorum” dedi.

“Meclis’te yeni anayasa için zemin var mı?” sorusuna da cevap veren Kurtulmuş, “Vardır. Türkiye’nin anayasa tartışmaları ile ilgili zemini yakaladığını düşünüyorum. Eylem Planımızın 9 hedefinin sonunda diyoruz ki; sonunda bunu taçlandıracak olan yeni anayasadır. Çok değişiklik yapılmış olmasına rağmen darbeci zihniyet anayasanın içinde ruh olarak vardır. Bu ruhun ortadan kaldırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Fezlekeler konusu da toplumda yanlış tartıştığımız bir konu”

Kurtulmuş, HDP milletvekillerine yönelik hazırlanan fezlekelere ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Fezleke konusunun toplumda yanlış tartışılan bir olduğunu dile getiren Kurtulmuş, fezlekelerin siyasi değil hukuki bir konu olduğunu vurguladı.

Kurtulmuş konuya ilişkin, ” Her bir dosya tek tek ele alınır. Meclis karar erirse söz konusu vekilin dokunulmazlığını askıya alır. Hukuki sürecin önünü açmaktır fezlekelerin kabul edilmesi. Mahkemeler karar verdikten sonra suçlu bulunursa ilgili kişi dosya Meclis’e gelir ve karar okunur.  Bizim tavrımız başından beri belli. Terörden güç alarak siyaset zeminini zehirliyorsanız bu kimsenin kabul edebileceği bir şey değil” diye konuştu.

Muhalefetin fezlekeler ile ilgili açıklamalarına ilişkin de Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı:

“Seçim barajının kıymeti kalmadı”

Seçim barajının kaldırılıp kaldırılmayacağıyla ilgili tartışmalara cevap veren Kurtulmuş şunları söyledi:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap