Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nden Şam’a tepki: Rejim iç kriz çıkarmak istiyor

by Haber Fora

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Şam rejimini iç kriz çıkarmak ve kamuoyunun dikkatini doğruluğu ve güvenilirliği olmayan meselelere yönlendirmekle suçladı.

Özerk otorite dün resmi hesabından yaptığı açıklamada “Rejimin geleneksel dili kullanma ve varsayımsal bir komplodan bahsetme üzerine ısrarı, sorumluluk ve görevlerinden açıkça kaçıştır” ifadelerine yer verdi.

Bu çıkış, Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın İsrail’in Doğu Suriye’deki İran mevkilerini bombalaması ardından, geçtiğimiz çarşamba günü hem Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri hem de Güvenlik Konseyi (BMGK) Başkanı’na yazdığı bir mektupta yöneltilen suçlamalara yanıt olarak geldi.

Mektupta, “İsrail’in saldırısı, Suriye Demokratik Güçleri isimli ayrılıkçı terörist milislerin Haseki, Rakka ve Deyrizor’da Suriye halkına karşı terörist, suçlu ve baskıcı uygulamalarını sürdürdüğü bir dönemde geliyor” denilmişti.

Özerk Yönetim Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Abdulkerim Ömer, “iradelerinin, siyasi ve askeri kararlarının bağımsızlığını” vurguladı.

Aynı zamanda “rejimin bu ve benzeri politikalardan, çözümü ve diyalogu engelleyip krizi daha da derinleştiren bu dilden kurtarılması” gerektiğini ifade eden Ömer, Şam’ın Rakka’nın kuzey kırsalındaki Ayn İsa kasabasında artan hamlelerine dikkat çekti.

Ömer, sözlerinin devamında şu iddialarda bulundu:

Dün Facebook sayfasından Kürtçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere üç dilden yaptığı açıklamada Kürt taraflar arasındaki görüşmelere destek veren Şam’daki ABD Büyükelçiliği de şunları aktardı:

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Şarku’l Avsat

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap