Loch Ness Canavarı’nın sırrı çözülüyor: “Son Buzul Çağı bittiğinde gölde mahsur kaldı”

by Haber Fora

ABD’li bir bilim insanı, İskoçya’nın efsanevi yaratığı Loch Ness Canavarı’nın gizemini çözdüğüne inanıyor. Bilim insanına göre efsanelere ve filmlere konu olan yaratık aslında bir deniz kaplumbağası.

Virginia Politeknik Enstitüsü ve Eyalet Üniversitesi’nden bilim çalışmaları ve kimya profesörü Henry Bauer, araştırmaları sonucunda, canavarın son Buzul Çağı biterken sular çekildiğinde, Loch Ness gölünde mahsur kalmış bir kaplumbağa türü olduğunu ortaya attı.

89 yaşındaki emekli profesör, canavarın bir deniz sürüngeni olduğu tezini de çürüttüğünü söylüyor:

İskoçya’nın en eski efsanelerinden biri olan Loch Ness Canavarı’nın tarihi 6. yüzyıla kadar uzanıyor. Yaratıkla ilgili ilk yazılı kayıt, M.S. 565 yılında  İrlandalı bir başrahip St. Columba’nın biyografisinde tespit edildi.

Metne göre yaratık bir yüzücüyü ısırmış, başka birine saldırmaya hazırlanıyordu ama Columba’nın müdahalesi buna engel oldu. Columba canavara “geri dönmesini” emretti ve yaratık da ona itaat etti.

1960’ta ise havacılık mühendisi Tim Dinsdale, Loch Ness efsanesini yeniden uyandıran bir görüntü kaydetti. Görüntüde yaratığa ait olduğu öne sürülen bir hörgüç vardı.

Geçen yıl da yaratığın görüldüğüne dair birçok ihbar geldi. Bu ihbarlardan biri aralıkta, gölü ziyaret eden ve yaratığın defalarca yüzeye çıktığını gördüklerini söyleyen bir çifte aitti.

Üstelik Profesör Bauer de bu iddiaları destekliyor ve önceden gizemli hayvanla ilgili bir soruşturmaya katıldığı için yaratığın gerçek olduğundan emin olduğunu söylüyor.

2019’da, Yeni Zelanda’nın Otago Üniversitesi’nde DNA bilimcisi olan Profesör Gemmell, Loch Ness’te büyük miktarda yılan balığı DNA’sı buldu ve ‘canavar’ın dev bir yılan balığı olabileceğini öne sürdü.

Öte yandan, bilim insanlarının büyük kısmı, gölde dev bir deniz canavarının yaşamadığını düşünüyor. İhbarların çoğu, su samurları gölde yüzen geyikler veya büyük yılanbalıklarına atfediliyor.

Örneğin, Yeni Zelanda’nın Otago Üniversitesi’nden DNA bilimci Profesör Neil Gemmell, 2019’da Loch Ness’te büyük miktarda yılan balığı DNA’sı bulmuş ve canavarın dev bir yılan balığı olabileceğini öne sürmüştü.

Ancak Bauer, bu iddiaları kabul etmiyor:

Haber Fora, The Sun, Daily Record

Derleyen: Çağla Üren

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap