“Maçlardan sonra teknik direktörler ve futbolcular konuşuyor, hakemler de konuşsun” önerisi kabul görür mü?

by Haber Fora

Hakem kararları Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’nın birçok ülkesinde de tartışılıyor. 

Juventus’un Serie A’nın 27. haftasında deplasmanda Cagliari’yi 3-1 yendiği maçta Ronaldo’nun rakibine yaptığı hareketin es geçilmesi büyük tartışmalar yaratırken, Premier Lig’deki Arsenal-Tottenham maçına da hakem kararları damga vurdu.

Rakibine 2-1 mağlup olan Tottenham’da teknik direktör Jose Mourinho’nun hedefinde karşılaşmanın hakemi Michael Oliver yer aldı.

Arsenal’in 2. golündeki penaltının yanlış karar olduğunu düşündüğünü söyleyen Portekizli menajer, şu öneriyi yaptı: 

Hakemlerin maç sonrası açıklama yapması önerisi ise yeni değil.

Bu sezon hakemlerden en çok şikayetçi olanların başında gelen kulüplerden Fenerbahçe Başkanı Ali Koç da Mourinho’nun isteğine benzer bir öneride bulunmuştu.

Samandıra Can Bartu Tesisleri’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Koç, federasyon ve başkanları ile MHK ve başkanlarının değiştiğini ama hakem krizinin hiç değişmediğini vurgulayarak, şu öneriyi yapmıştı:

FIFA kokartlı eski hakem Selçuk Dereli ile eski hakem Seçim Demirel, futbol gündeminde yaşanan “hakemler de röportaj versin” tartışmasını ‘ye değerlendirdi.

 

Selçuk Dereli: Türkiye’de herkes konuşuyor bir tek hakemler konuşmuyor, onlar da konuşsun!

Selçuk Dereli, maçlardan sonra hakemlerin pozisyonları kameralar önünde anlatmasının doğru karar olacağını belirterek, “Olması gereken bir şey. Ben Türkiye Hakem ve Gözlemciler Derneği Başkanı olduğumda bu uygulamayı başlatmıştık. Talep de benden gelmişti. Maçın içinde yaşananlarla ilgili en sağlıklı kararı hakemler verir. Verdiği veya vermediği kararlarla ilgili açıklama yapması şeffaflık adına bence olmalıdır” değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye’de daha önce bu uygulama ile ilk kez kendisinin kameralar karşısına geçtiğini hatırlatan Dereli, şunları kaydetti:

“Akılda kalan soru işaretlerine yanıt bulunur”

Hakemlerin zaten toplumun önünde karar verdiklerini dile getiren Dereli, şöyle konuştu:

Hakemlerin yapacakları açıklamalar üzerlerindeki baskıyı da atabileceğine değinen Dereli, şu öneriyi yaptı:

 

Seçim Demirel: Hakemin ‘Hata yaptım’ demesinin kabul edileceğini düşünmüyorum çünkü hata olarak görmezler

Süper Lig’de 9 yıl görev alan eski hakemlerden Seçim Demirel, bu durumun ülkelerin futbol kültürüyle alakalı olduğunu belirterek, şu anısını anlattı:

Kuipers’in anlattıklarını karşısında oldukça şaşırdıklarını ifade eden Demirel, “Onu bizim ülkemize uyarlayalım. Hakemlerin kulüp başkanlarıyla veya basına bu şekilde açıklama yapmasının çok kabul göreceğini düşünmüyorum. Ama bu tamamen ülkelerin futbol kültürüyle alakalı. İngiltere’de bu kabul görebilir çünkü olaya bizden daha farklı bakıyor, daha farklı düşünüyorlar. Mourinho, kabul edilebileceğini düşündüğü için böyle bir şeyi ifade etmiştir” yorumunu yaptı.

“Bir hakem kararı neden ve nasıl verdiğini açıkladığında iyi niyetli algılanmaz”

Bu durumun hakemlerin üzerindeki baskıyı azaltmak yerine aksine artıracağını düşündüğünü aktaran Demirel, şunları kaydetti:

Türkiye’nin futbol kültüründe kazanma odaklılık olduğunu öne süren Demirel, “Biz her şekilde kazanalım istiyoruz. Bu nedenle hatanın kabul edileceğini çok düşünmüyorum. Çünkü hata olarak görmezler o olayı. Yine işin içinde bir art niyet aranır, bilerek yapıldığı iddia edilir. ‘X maçta penaltı çalındı ama bizimkinde çalınmadı’, ‘Göremediğini söyledi, orada görmediyse burada nasıl görüyor‘” sözleriyle konunun daha da uzatılacağını ve bu nedenle bu yaklaşımın kabul görmeyeceğini düşündüğünü söyledi.

Hakemlerin basına çıkıp açıklama yapmalarının yerine MHK Başkanı’nın belli aralıklarla bilgilendirme yapmasının daha uygun olacağını dile getiren Demirel, sözlerini şöyle noktaladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap