Malezya’da koronavirüs salgını nedeniyle Ağustos’a kadar olağanüstü hal ilan edildi

by Haber Fora

Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemek amacıyla ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

Kraliyet Sarayı Istana Negara’dan yapılan yazılı açıklamada, Sultan Abdullah Şah’ın, Başbakan Muhyiddin Yasin’in tavsiyesine uyarak 1 Ağustos’a kadar OHAL ilan edilmesine rıza gösterdiği belirtilerek, “Karar ülkenin çıkarları ve halkın güvenliğinin temini esas alınarak verilmiştir. Kovid-19 istatistikleri ve özellikle eyaletlerdeki sağlık ekipmanı zorlukları hesaba katılmıştır” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Kral’ın bu süreçte halkı sükunete davet ettiği vurgulandı ve “1 Ağustos 2021’e kadar Kovid-19 vakalarında azalış gözlemlenir ve salgın kontrol edilirse OHAL kararı daha kısa sürebilir” denildi.

Başbakan OHAL şartlarını açıkladı

Malezya Başbakanı Muhyiddin Yasin, OHAL şartlarına dair bilgilendirmede bulundu.

Muhyiddin, Eylül 2020’den bu yana Kovid-19 vakalarında görülen yoğun artışın bu kararı tetiklediğini belirterek, “Majesteleri Kral’ın OHAL ilanına razı olmasının en önemli sebeplerinden biri, Kovid-19 vakalarındaki artışın ekonomiye oluşturduğu tehdit olmuştur” dedi.

Hükümetin, Kovid-19 salgınını önlemek üzere özel hastanelerin ve mülklerin geçici süreliğine devralınması dahil her türlü yetkilere sahip olabileceğini kaydeden Muhyiddin, hükümetin pandemiyi önlemeye yönelik uygulamalarını zorlaştırmaya çalışanların cezalandırılacağını bildirdi.

Toplam 138 bin 224 Kovid-19 vakasının bulunduğu Malezya’da 555 kişi yaşamını yitirdi, 28 bin 554 kişi de tedavi görüyor.

Haber Fora, AA
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap