Mansur Yavaş: Ankara’da yeni evlenecek çiftlere ücretsiz SMA tarama testi yapılacak

by Haber Fora

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Başkent Üniversitesi arasında yeni evlenecek çiftlere yönelik ücretsiz Spinal Musküler Atrofi (SMA) taraması yapılması için protokol imzalandı.

İmzalanan protokolle, SMA hastalığına yönelik Ankara genelinde önlem alınması sağlanarak hasta birey doğumlarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Talep eden herkes ücretsiz yararlanabilecek

SMA tarama hizmetinden Ankara mücavir alan sınırları içerisinde resmi nikah hazırlığında olan bütün vatandaşlar yararlanabilecek. 

Evlenecek çiftler nikahlarını ilçe belediyelerinde yaptıracak olsalar bile, Ankara Büyükşehir Belediyesine resmi olarak belgelerini ibraz ederek hizmetten ücretsiz faydalanabilecek. 

Protokol, konunun Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülüp onaylanmasının ardından resmiyet kazanacak.

Başkan Yavaş’tan açıklama

Başkanlık makamında gerçekleşen protokol töreninin ardından açıklama yapan Başkan Mansur Yavaş, son dönemde SMA hastalığı ile ilgili medyada yer alan haberlere dikkat çekerek, “Gerek sosyal medyada gerekse medyada SMA’lı hastalarla ilgili çok iç acıtıcı görüntülerle karşılaşıyor, bunlarla ilgili kampanyaların yapıldığını ve çaresiz insanlar görüyoruz” dedi. 

Toplum sağlığının korunması için evlenecek çiftlere yeni bir sağlık desteği hizmeti sunmaya karar verdiklerini ifade eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap