Maori vekilin direnişi sonuç verdi: Yeni Zelanda parlamentosunda kravat zorunluluğu kalktı

by Haber Fora

Son günlerde kıyafet tartışmalarına sahne olan Yeni Zelanda parlamentosunda kravat takma mecburiyeti kaldırıldı.

Maori Partisi Eşbaşkanı ve parlamenter Rawiri Waititi salı günü kravat takma mecburiyetine karşı çıkarak genel kurul toplantısına “Maorilerin iş kıyafetinin” bir parçası olarak tanımladığı bir kolyeyle katılmıştı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Trevor Mallard ise kolyeyi kravat olarak kabul etmeyeceklerini gerekçe göstererek Waititi’yi genel kuruldan çıkarmıştı.

Sonrasında gitgide tırmanan gerilimin ardından tartışmalara yol açan uygulamada geri adım atıldı.

Guardian gazetesi, Yeni Zelanda parlamentosunda erkek parlamenterlerin kravat takma zorunluğunun kaldırıldığını aktardı.

Mallard çarşamba günü konuyu tartışmak ve Maori Partisi’nden gelen bir teklifi gündeme almak için düzenlenen içtüzük komitesi toplantısının ardından beklenen yaptı.

Temsilciler Meclisi Başkanı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Salı günü gerçekleştirilen oturuma kravat yerine “pounamu” olarak bilinen yeşil taşlı bir kolyeyle gelen Maori parlamenter Waititi, Meclis Başkanı Mallard tarafından salondan çıkarılmıştı.

Mallard, Waititi’nin boynunda kravat olmadığı sürece konuşma yapamayacağını söylerken, konuşmasını sürdüren Maori ise odadan atılmıştı.

Daha önceki açıklamalarında kravatları “sömürge ilmiği” olarak nitelendiren Waititi, geçen yıl da aynı gerekçelerle salondan çıkarılmıştı.

Öte yandan Başbakan Jacinda Ardern, tartışılacak daha önemli konular olduğunu söyleyerek meseleye olan mesafesini korumakla birlikte “Yeni Zelandalıların kravatları önemsediğini sanmıyorum” demişti.

Haber Fora, Guardian

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap