Mars’tan gelen yeni fotoğrafta Perseverance, iğne ucu kadar kaldı

by Haber Fora

Avrupa Uzay Ajansı ve Rus’yanın Roscosmos ajansının yörünge aracı ExoMars Trace Gas Orbiter, Kızıl Gezegen’in etkileyici bir fotoğrafını çekti. 

Aracın Renkli ve Stereo Yüzey Görüntüleme Sistemi’nin (CaSSIS) 400 kilometre yüksekten çektiği fotoğrafta NASA’nın kısa süre önce Mars’a ulaşan Perseverance aracı iğne ucu kadar kaldı.

2016’da Kızıl Gezegen’in atmosferini araştırmak üzere yola çıkan Exomars, Perseverance’ın küçük, soluk bir nokta olarak göründüğü fotoğrafı 23 Şubat’ta çekti.

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) 25 Şubat’ta yayımladığı fotoğrafta, gezginin Mars’a inerken kullandığı paraşüt, koni biçimindeki arka kısmı, ısı kalkanı ve iniş aşaması da görüldü. Bu parçaların hepsi, Perseverance’ın 18 Şubat’ta gezegene güvenle inmesinde önemli rol oynadı.

ESA temsilcilerinin yaptığı açıklamada gezginin Mars yüzeyine inişinde ExoMars’ın da payı olduğu ifade edildi. ExoMars, gezginin ilerleyişini gösteren önemli verileri Dünya’ya iletmekle görevliydi.

ExoMars yörünge aracı, Perseverance’tan 5 yıl önce 19 Ekim 2016’da Mars’a ulaşmıştı. ExoMars’ın bilimsel araçları Mars atmosferindeki molekülleri örnekliyor ve analiz ediyor. Bilim insanları bu sayede çok küçük miktarlarda bulunan metan gibi atmosferik gazlardan yola çıkarak jeolojik aktiviteleri inceliyor.

ESA’nın açıklamasında ayrıca şu ifadeler yer aldı:

Haber Fora, Space, Livesicence

Derleyen: Çağla Üren

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap