MAZLUMDER: Devlet yetkilileri, provoke edici olanın bizzat kolluk uygulamaları olduğunu görmeli

by Haber Fora

MAZLUMDER, Ankara Şubesi’sinin, Çin Konsolosluğu önünde bekleyen Doğu Türkistanlılara destek yapmak istediği basın açıklasının polis tarafından engellenmesine tepki gösterdi.

MAZLUMDER’den yapılan açıklamada, söz konusu polis engellenmesi eleştirilerek, “Anlaşılan o ki, Çin politikalarındaki değişime paralel olarak yalnızlaşan ve sahipsiz bırakılan Doğu Türkistanlıların, hem ülke içinden destek görmesi hem de konunun medya gündemine taşınması istenmemektedir” denildi.

Hükümetin “mülteci” politalarının dış politikaya bağlı olarak değiştiğinin öne sürüldüğü açıklamada, “Vatanlarını terk ederek bu topraklara göç etmek zorunda kalan ve önceleri “ensar” yaklaşımıyla kucaklanan insanlar, dış politika rüzgarlarının değişmesiyle ortada bırakılmamalıdır. Mülteci politikalarının uluslararası pragmatist yaklaşımlara kurban edilmesi kabul edilemez” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şöyle devam edildi:

Açıklamada ayrıca, hükümet ve devlet yetkililerine çağrıda bulunularak, “Mülteci politikalarını gündelik siyasete alet etmekten vazgeçmeye, yüm barışçıl protesto eylemleri konusunda insan haklarına ve anayasal sınıra uymaya davet ediyoruz” denildi

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap