Meclis’te gözaltına alınan Gergerlioğlu serbest bırakıldı

by Haber Fora

Milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından TBMM’de nöbete başlayan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu sabah saatlerinde uyuduğu odadan tuvalete gittiği sırada gözaltına alındı.

Milletvekilliği düşürüldükten sonra TBMM’de Adalet Nöbetine başlayan Ömer Faruk Gergerlioğlu, saat 06.30 sularında polis tarafından gözaltına alındı.

Gergerlioğlu’nun gözaltına alınma nedeninin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan yeni bir soruşturma kapsamında olduğu belirtildi. Soruşturmada, Gergerlioğlu’nun Meclis’i terk etmediği, hala “milletvekili gibi davrandığı, sosyal medya üzerinden basın açıklamaları yaptığı, canlı yayınlar yaptığı, kamu binasında hakkı olmadan durması” suç sayıldı.

Savcılıktan yapılan açıklamaya göre sabah gözaltına alınan Gergerlioğlu öğlen saatlerinde ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

HDP: Pijama ve terlikleri varken zorla götürüldü

HDP’den konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Başsavcılıktan açıklama: Neden gözaltına alındı?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında “TBMM koridorlarında terör örgütü lehine slogan atarak, terör örgütü propagandası yapmaktan soruşturma başlatıldığını” açıkladı.

Yapılan açıklamada, Gergerlioğlu’nun kesinleşmiş mahkeme kararı nedeniyle milletvekilliğinin düştüğü, “buna karşın Gergerlioğlu’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden dışarıya çıkmayarak eylemler gerçekleştirdiğinin tespit edildiği” belirtildi.

“Milletvekilliği düşen Gergerlioğlu’nun Meclis binasını terk etmediği ve halen milletvekili gibi davrandığı, sosyal medya üzerinden basın açıklamaları ve canlı yayınlar yaptığı, kamu binasında hakkı olmadığı halde hukuka aykırı olarak 17 Mart’tan itibaren ayrılmadığı” belirtildi.

Açıklamada “Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldükten sonra saat 19.25’te Meclis Genel Kurulu salonundan çıkarak basın mensuplarına demeç verdikten sonra ikinci katta bulunan HDP parti grup katına yürüyerek çıkarken beraberinde bulunan kişiler de dahil olmak üzere grup içerisinden terör örgütünü öven sloganlarının atıldığı, Meclis koridorlarında terör örgütü elebaşı ve terör örgütü lehine slogan atılmak suretiyle terör örgütü propagandası da yapıldığının tespit edildiği” ifade edildi.

Ancak HDP, daha sonra bir video ile savcılığın açıklamasını yalanladı. Videoda savcılığın açıklamasının aksine herhangi bir slogan atıldığı görülmüyor.

Savcılık, Gergerlioğlu’nun serbest bırakılmasının ardından da şu açıklamayı yaptı:

İfadesinde ne söyledi?

Gergerlioğlu, ifadesinde kendisine yöneltilen suçlamaların hiçbirisini kabul etmediğini belirtti.

HDP’li isim ayrıca gözaltı işlemi sırasında kötü muameleye maruz kaldığını ifade etti. Gergerlioğlu’nun ifadesinin bir kısmını HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu  hesabından paylaştı:

Bahçeli, “Gazi Meclis’ten behemehâl çıkarılmalıdır” demişti

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini “adalet ve hukukun harfiyen uygulanması” olarak nitelendiren MHP lideri, Gergerlioğlu’nun Meclis’te başlattığı eyleme de tepki göstererek, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u “göreve” çağırmıştı.

Bahçeli dünkü paylaşımında, “Yer yatağı derhal kaldırılmalı, milletvekilliği düşürülen kirli şahıs Gazi Meclis’ten behemehâl çıkarılmalıdır. Taviz, teslimiyeti getirir. Teslimiyet ise boyun eğmedir. Buna da hiç kimsenin hakkı yoktur. Şayet TBMM Başkanı’nın yetkisi bu konuda sınırlıysa, süratle hazırlanacak bir maddelik kanun teklifinin Genel Kurul’da kabulüyle birlikte Gergeroğlu’nun yer yatağı ile beraber Meclis’in kapısının önüne koyulması mümkündür ve konu acildir” ifadesini kullanmıştı.

4 gündür Meclis’teydi

Gergerlioğlu, TBMM Genel Kurulu’nda 17 Mart Çarşamba günü gerçekleşen birleşimde, hakkında mahkemece verilen kesinleşmiş cezaya ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin okunmasının ve milletvekilliğinin düşmesinin ardından ilk olarak HDP milletvekilleriyle birlikte TBMM Genel Kurulunda oturma eylemi başlatmıştı. Burada yaklaşık 3,5 saat bekleyen Gergerlioğlu ve beraberindeki milletvekilleri, daha sonra salondan ayrılarak, partinin Meclis’teki grup odasına geçmişti. Gergerlioğlu, milletvekilliğinin düşmesi nedeniyle protesto amacıyla Meclis’ten ayrılmamıştı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap