Meksika’da son 5 yılda 17 binden fazla kadın öldürüldü

by Haber Fora

Meksika’da 2016’dan bu yana 17 binden fazla kadın cinayete kurban gittiği bildirildi.

Ülke basınında çıkan habere göre, Ulusal Kamu Güvenlik Sistemi Sekreterliğince yayımlanan bir raporda, 1 Ocak 2016 ila 31 Ocak 2021 tarihleri arasında Meksika’da 319 bin 400 kadının uğradığı şiddet sonucu yaralandığı belirtildi.

Raporda, söz konusu süre aralığında 17 bin 715 kadının da öldürüldüğü ifade edilerek, açılan davalara rağmen ülkede şiddetin her yıl arttığına işaret edildi. 

Raporda, özellikle ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını başladığından bu yana kadınlar için hayatın daha da zorlaştığı aktarıldı. 

Meksika, Latin Amerika ülkeleri arasında kadın cinayetlerinin en yüksek olduğu ülke olarak biliniyor.

Ekvador’da her 3 günde bir kadın cinayeti 

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da, her 3 günde bir kadının öldürüldüğü bildirildi. 

Ülke basınında çıkan habere göre, Latin Amerika Alternatif Kalkınma Derneğinin (ALDEA), 1 Ocak ila 3 Mart tarihlerinde yaptığı çalışmalar sonucu yayımladığı raporda, Ekvador’da her 3 günde bir kadının, saldırı sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi. 

Öldürülen kadınların yüzde 45’inin yaş aralığının, 25 ila 39 olduğu vurgulanan raporda, ülkede Ocak 2014’ten bu yana çeşitli saldırılarda 870 kadının hayatını kaybettiği aktarıldı. 

Raporda, ülkenin başlıca kentlerinden Guayas, Manabi, Azuay, Chimborazo, Los Rios ve Sucumbios’un, kadın cinayetlerinin en fazla işlendiği yerler olduğu kaydedildi.

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap