Meksika’dan ABD’ye girmeye çalışan 9 yaşındaki kız boğuldu

by Haber Fora

Federal yetkililer, cuma günkü açıklamalarında, 9 yaşındaki Meksikalı bir kızın Rio Grande nehrini geçmeye çalışmasının ardından boğulduğunu söyledi.

ABD Gümrük ve Sınır Koruması’nın (CBP) yayımladığı açıklamaya göre kimliği belirlenemeyen çocuk, Guatemalalı bir anne ve üç yaşındaki Meksikalı çocuğuyla birlikte Rio Grande nehrinin Meksika tarafındaki bir adanın sahilinde kıyıya vurmuş ve baygın halde bulundu. Diğer iki göçmen de hayat belirtisi göstermiyordu.

Deniz birimindeki ABD Sınır Devriyesi ajanları, sahile vurmuş şahıslar hakkında alarma geçirildi ve hemen olay yerine gittiler. CBP’nin açıklamasında, ekiplerin “göçmenleri kıyıya taşırken hemen ilk yardım müdahalesinde bulundukları” belirtildi.

Bu hayata döndürme çalışmaları sırasında anneyle üç yaşındaki çocuğun bilinci yerine geldi.

Açıklama şöyle devam etti:

Bu hayata döndürme çabaları sırasında 9 yaşındaki kızın bilinci hiç yerine gelmedi ve kendisi hiçbir yaşam belirtisi göstermedi. Sağlık çalışanları kızın öldüğünü duyurdu.

Del Rio Bölge Şefi Devriye Ajanı Austin L. Skero II, “Bu küçük çocuğun ailesine ve arkadaşlarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz” dedi.

CBP sözcüsüyse NBC News’e açıklamasında, Guatemalalı annenin adada bulunduklarında yanında olan iki çocuğun da ebeveyni olduğunu doğruladı. Sözcü, her iki çocuğun da Meksika vatandaşı olduğunu ekledi.

CBP’nin açıklamasında ölüm nedeninin detayları paylaşılmasa da yetkililer olayın boğulma vakası olarak soruşturulduğunu söyledi.

Açıklamada, “1 Ekim’deki 2021 Bütçe Yılı’nın başından bu yana, Del Rio Bölgesi Sınır Devriyesi görevlileri, ülkeye yasadışı yollarla girmeye çalışan 500’den fazla göçmeni kurtardı” ifadesi yer aldı.

Sözkonusu can kaybı, Başkan Joe Biden göreve başladığından beri ABD-Meksika sınırını geçmeye çalışan göçmenlerin sayısında artış yaşanırken gerçekleşti.
 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Haber Fora için çeviren: Onur Bayrakçeken

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap