Memur-Sen’den Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi eleştirisi: Bakanlıklar devre dışı

by Haber Fora

Kanal 42 televizyonunda yayınlanan Sümen Altı programına katılan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Devlet ‘ben bilirim, en iyisini bilirim, sizin aklınıza ihtiyacım yok’ demeye başladığı anda halktan kopar” dedi.

Bazı önemli konuların yeterince tartışılmadığını ileri süren yalçın, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin şu an en aksayan yanlarından birisi şu, yukarıdaki bürokrasiden bir şey geliyor, meclisten geçiyor. Bakanlıklar devre dışı. Tartışmaya meydan verilmiyor. Bu çok arizi durumlar ortaya getirir ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemini de sonuna kadar tartıştırır” şeklinde konuştu.

“Bir siyasi partinin tekelinde değiliz”

 “Memur-Sen’in AK Parti’nin arka bahçesi olduğu” iddiasına da yanıt veren Yalçın, ” Biz, beklenti karşılanmadığı için oturma eylemi yapmış, iş bırakmış, bakanlığa cüzdan fırlatmış bir konfederasyonuz. Bizim kuruluşumuz 1992. AK Parti’nin kuruluşu 2000’den sonraki süreç. Biz, Memur-Sen olarak 29 yıllık bir örgütlü mücadele içindeyiz. ‘Bir siyasi partinin tekelinde, bir siyasi partinin arka bahçesi’ ithamını kabul etmiyoruz” dedi. 

“Kimse sokağı karıştırmamızı beklemesin”

TBMM’de kabul edilen Kitle imha silahları ve dernek düzenlemelerine ilişkin kanun teklifiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Yalçın şunları söyledi:

“Bazı siyasiler, siyasi hareketler ve toplum mühendisleri, sendikaları potansiyel sokak karıştırıcısı olarak görüyor” diyen Yalçın “Hazımsızlıkları var. Birileri bizim çıkıp sokak karıştırmamızı bekliyor. Kimse bizden bunları beklemesin. Biz, çalışanın temsilcisiyiz. Biz, bu milleti ve devleti seviyoruz. Bizim bu millete vefa borcumuz var. Bazıları sendikacılığı bir devlet düşmanlığı olarak kodluyor. Bizim için devlet ne düşmandır ne de kutsal” ifadelerini kullandı.

“Gezinin tadı damakta kaldı kurgusu”

Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan olaylara ilişkin de açıklamalarda bulunan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, şu ifadeleri kullandı:

Haber Fora, Kanal 42 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap