Menüde piton var: ABD’de binlercesi öldürüldü

by Haber Fora

ABD’nin Florida eyaletindeki yetkililer, pitonlardaki cıva seviyelerini incelemeye başladı. Gerekçeyse yenilip yenilemeyeceklerini anlamak. Eğer onay verirlerse yakında restoranların menülerine pek çok yeni çeşit girebilir. 

1980’lerde Florida’nın Everglades bölgesinde görülmeye başlanan sürüngenlerin kökeninin evde bakılırken kaçmış ya da bırakılmış bir piton olduğu tahmin ediliyor. 

Avını sıkıca sarmasıyla bilinen pitonlar zehirli olmasa da bölgedeki diğer türlerin yaşamasına izin vermiyor. Florida Yaban Hayatını ve Balıkları Koruma Komisyonu (FWC) bu yüzden bölgede yaşayanlara “Pitonları insanca öldürün ya da yetkililere haber verin” diyor. Düzenlenen yok etme kampanyası kapsamında şimdiye kadar Everglades’teki 6 bini aşkın piton öldürüldü. 

Pitonları öldürme programının başındaki Mike Kirkland cıvanın doğada bulunduğunu ve besin zincirinin tepesindeki hayvanlarda daha yüksek seviyelerde görüldüğünü bildirdi. “Sonuçların halkın piton tüketiminden kaçınmasına neden olmasını bekliyoruz. Ancak eğer güvenli bir şekilde yenilebileceğine karar verirsek, bu sayılarını kontrol etmekte çok yardımcı olacak” dedi. 

CNN’e konuşan komisyon sözcüsü Susan Neel de şu ifadeleri kullandı:

Piton imha programının ilk kadın avcısı Donna Kalil, piton etinin çok lezzetli olabildiğini söyledi. Şimdiye kadar 473 pitonu öldüren Kalil, önce düdüklü tencereyle eti yumuşattığını, sonrasında da soslayarak ya da kızartarak lezzet verdiğini açıkladı:

Haber Fora, CNN International

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap