Merkel: Yeni bir salgının içindeyiz

by Haber Fora

Almanya Başbakanı Angela Merkel, dünyanın Kovid-19 virüsünün yeni varyantlarının domine ettiği yeni bir salgının içinde olduğunu savundu.

Aşı üreticilerine uyarı

Merkel, aşı üreticilerinin yapılan sözleşmelerdeki yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiğini belirtirken, uluslararası tedarik zincirlerinde herhangi bir bozulmanın olmasını istemediklerini de vurguladı.

Virüsü yenmenin tek yolunun dünyadaki herkese aşılanma fırsatı vermek olduğunu ifade eden Merkel, bununla birlikte kendi nüfuslarına yeterli aşılama sağlamanın krizden çıkmakta yeterli olacağını da belirtti.

Almanya’da vaka sayısı 2 milyon 700 bini geçti

Robert Koch Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkede Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 22 bin 657 arttı. Böylelikle toplam vaka sayısı 2 milyon 713 bin 180’e yükseldi.

Son 24 saatte Kovid-19’dan 228 kişinin yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı 75 bin 440’a çıktı.

Almanya’da üçüncü Kovid-19 dalgasında günlük yeni vaka sayısı artmaya devam ediyor.

Tedbirler 18 Nisan’a kadar uzatılmıştı

Almanya’da haftalık yeni vaka sayısı ocak ve şubatta hızla düşmüş, şubat sonu ve mart ayında tekrar yükselmeye başlamıştı. Bu artışın, Kovid-19’un mutasyona uğramış ve hızla yayılan türlerinden kaynaklandığı ifade ediliyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile eyalet başbakanlarının 22 Mart’ta gerçekleştirdikleri toplantıda, 28 Mart’ta kadar geçerli olan tedbirlerin süresi 18 Nisan’a kadar uzatılmıştı.

Dünya, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap