Merkez Bankası’ndan üst üste ikinci kez faiz artırımı: Politika faizi yüzde 15’ten yüzde 17’ye çıktı

by Haber Fora

Murat Uysal’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı’ndan alınıp yerine Naci Ağbal’ın getirilmesinden sonra, Para Politikası Kurulu ikinci kez toplandı. 

19 Kasım’daki toplantıda politika faizini 475 baz puan artırarak, yüzde 15’e çeken Para Politikası Kurulu, bugünkü toplantısında da faiz artırımı kararı aldı ve politika faizi yüzde 17 oldu. 

Merkez Bankası’nın politika faizi kabul ettiği bir hafta vadeli repo faizi, eylülde yüzde 8,25’ten yüzde 10,25’e yükseltilmiş, ekim toplantısında ise bu seviyede sabit bırakılmıştı. 

Beklentiler neydi?

Reuters’ın 18 Aralık’ta yayımladığı anketine göre, ankete katılan 18 kurumun tamamı politika faizinde artış bekliyordu. Tahminlerin medyan beklentisi politika faizinin yüzde 15’ten yüzde 16,50’ye arttıracağı yönündeydi. Artış tahminleri ise 75 ile 200 baz puan arasında değişiyordu. 

JPMorgan bu hafta yayımladığı bir araştırma notunda enflasyonun önümüzdeki altı ay süresince yüzde 13-15 seviyelerinde kalmasını beklediklerini TCMB’nin kredibilitesini yeniden kazanması ve yerli yatırımcıyı dövizden yeniden TL’ye yönlendirmesi için yaklaşık 2 puanlık bir reel faiz oranı oluşturması gerektiğini belirtmişti. 

Goldman Sachs ise TCMB Aralık toplantısında 200 baz puan faiz artışı yapmasını öngörüyordu. Uluslararası bankadan paylaşılan notta, “Kasım TÜFE verisindeki yukarı yönlü sürpriz, enflasyonun muhtemelen yılın büyük bölümünde yüzde 15 civarında olacağını ve makul bir reel faiz tamponu sağlamak için daha fazla faize ihtiyaç olacağını işaret ediyor” denilmişti. 

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin faiz kararı anketine katılan 21 kurumun medyan beklentisi yılın son toplantısında politika faizinde 150 baz puan faiz artışı olacağı yönündeydi. 

En düşük beklentiyi paylaşan kurum faizin 75 baz puan artışla yüzde 15,75, en yüksek beklentiyi paylaşan kurum 200 baz puan artışla yüzde 17’ye yükselmesini beklediğini açıklamıştı. 

Naci Ağbal’dan sıkılaşma açıklaması

TCMB Başkanı Naci Ağbal, 16 Aralık’ta yaptığı açıklamada fiyat istikrarını sağlamanın ortak amaç olduğunu vurgulayarak, “Hedeflerimize ulaşmak için şartların gerekli kılması halinde politika duruşumuzu daha da sıkılaştıracağız” demişti. 

TCMB’nin kurların düzeyini ya da yönünü belirleme amaçlı döviz alım ya da satım işlemi yapmayacağını yineleyen Ağbal, dalgalı kur rejiminin devam edeceğini, kurun serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesine göre oluşacağını hatırlatmıştı.

Döviz rezervleriyle ilgili ilk kez konuşan Ağbal, “Para politikasının etkinliği ve finansal istikrar açısından TCMB döviz rezervlerinin güçlendirilmesi amaçlanacak ve buna yönelik araçlar şeffaf bir şekilde, belirli bir plan dâhilinde, uygun koşullarda kullanılacaktır” demişti. 

Son 17 ayda neler oldu? 

1931’de Selahattin Çam ile başlayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı makamında, görev süresi boyunca en çok faiz indiren Başkan, Murat Uysal’dı. 

Görevde kaldığı 16 ay boyunca 14 PPK toplantısı gerçekleştiren Murat Uysal döneminde, politika faizi toplam 1375 baz puan düşürüldü. 

Göreve geldiği 8 Temmuz 2019’da 5 lira 70 kuruş seviyesinde olan Dolar/TL, 19 Kasım 2020’ye 7 lira 70 seviyesinde başladı. Dolar/TL kuru, tarihi rekorunu 8 lira 51 kuruş seviyesiyle 6 Kasım 2020’de kırmıştı. 

12 Haziran 2019’da Murat Çetinkaya başkanlığında gerçekleşen son toplantı ve sonraki 15 PPK’da alınan faiz kararları şu şekilde: 

Haber Fora 

 

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap