Metin Akpınar hakim karşısında: Cumhurbaşkanını hedef alan bir söz söylemedim, demokrasiden bahsettim

by Haber Fora

Sanatçı Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın, katıldıkları bir televizyon programında yaptıkları konuşmada, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu işledikleri iddiasıyla 4’er yıl 8’er aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandıkları davanın ilk duruşması yapıldı.

Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Akpınar ve avukatları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı katıldı. Sağlık sorunlarını ve Kovid-19 salgınını gerekçe göstererek duruşmaya gelmeyen Gezen’i ise avukatları temsil etti.

Tiyatro sanatçısı olduğunu ve aylık 6 bin lira gelirinin bulunduğunu belirten Akpınr savunmasında şunları kaydetti:

Akpınar’ın avukatı İsmet Atilla Hekimoğlu, müvekkilinin katıldığı programda demokrasiden bahsettiğini savunarak, “Sözlerinin hedefi doğrudan Cumhurbaşkanı değildir. Ayrıca sözlerinde hakaret suçunun unsurları da yer almamaktadır. Müvekkilimin beraatine karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Sanık Müjdat Gezen’in avukatı Denez Şeren, müvekkilinin sağlık sorunları olduğu için duruşmaya katılamadığını belirterek, “Müvekkilim kronik bel fıtığı sorunu yaşıyor. Yürüyemiyor. Bu nedenle duruşmaya katılamadı. Bir sonraki celse hazır edeceğiz. Mazeretinin kabulüne karar verilmesini talep ederiz” diye konuştu.

Dosyada müşteki olarak yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı ise şikayetlerinin devam ettiğini söyledi.

Mahkeme, Metin Akpınar’ın duruşmalardan vareste tutulmasına karar verdi. Müjdat Gezen’in mazeretini kabul eden mahkeme, avukatına müvekkilini hazır etmesi için önümüzdeki celseye kadar süre verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Olayın geçmişi

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında 21 Aralık 2018’de konuk oldukları Halk TV’de Uğur Dündar tarafından sunulan “Halk Arenası” adlı programda yaptıkları açıklamalar üzerine soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma kapsamında polis eşliğinde Anadolu Adalet Sarayı’na gelen Müjdat Gezen ve Metin Akpınar sevk edildikleri Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol tedbirleri kapsamında serbest bırakılmıştı. 

Gezen ve Akpınar hakkında haftada bir gün en yakın polis merkezinde imza atma ve yurt dışına çıkış yasağı şeklinde verilen adli kontrol kararı, savcılığın kararıyla kaldırılmıştı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Müjdat Gezen ile Metin Akpınar’ın “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan birer yıl ikişer aydan, dörder yıl sekizer aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap