Metropoll Araştırma Başkanı Prof. Sencar: Şu an seçim olsa ve muhalefet tek bir cephe olarak katılsa Erdoğan seçilemez

by Haber Fora

Metropoll Araştırma Başkanı Prof. Özer Sencar, “Şu an bir seçim olsa ve muhalefet tüm cephesiyle bir araya gelse Cumhur İttifakı çoğunluğu da sağlayamaz Erdoğan da seçilemez” dedi.

Sencar bu durumun bir şartı olduğunu ifade ederek, “Muhalefet seçmenlerinin çoğunluğunun onaylayacağı bir aday” görüşünü paylaştı.

RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası yayınında Türkiye’nin Nabzı anketinin Aralık sonuçlarını değerlendiren Sencar, “Şu an AK Parti diye bir şey kalmadığı adeta ortada, Tayyip Erdoğan’ın kendisi var” dedi.

Sencar şöyle devam etti:

“Yavaş’ın popülaritesi Erdoğan’ı aştı”

“Parti liderleri dışında popülaritesi Erdoğan’ı aşanlar var ama onlar Büyükşehir Belediye Başkanları” ifadelerini kullanan Sencar şunları kaydetti:

“Ekonomide muhalefete güven yok”

Sencar, halkın “şu parti iktidara gelirse ekonomiyi bugünkü durumunda daha ileri bir seviyeye taşır” algısı olmadığını ifade ederek, “Yaptığımız araştırmada bir soru sorduk. ‘Ekonomi hangi liderin elinde daha iyi olur’; ‘AK Parti’liler’in yüzde 82’si Erdoğan derken, CHP’lilerin yüzde 45’i Kılılçdaroğlu’nun başkanlığında ekonomi düzelir’ diyor, İyi Partililerin de yüzde 56’sı Meral Akşener başkanlığında ekonomi düzelir diyor. Muhalefet parti seçmenleri kendi liderlerinin ekonomiyi düzeltebileceği konusunda bir güven duymuyor” dedi.

“CHP, Deniz Baykal seviyesine geriledi”

Sencar CHP hakkında şu görüşlerini paylaştı:

“Muhalefetin adayını herkes kabul etmeli”

“Şu an da bir seçim olsa muhalefet tek bir grup haline dönüşürse, bir önceki seçimde var olan Millet İttifakı muhalefetin bütün cephesini bir araya getirirse, seçime yine Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı şeklinde girersek bugünkü şartlarda AK Parti’nin ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın parlamentoda çoğunluk sağlaması da mümkün değil, Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığını da kazanması mümkün değil” ifadelerini kullanan Sencar, “Bunun bir şartı var. Muhalefet seçmenlerinin bütün çoğunluğunun onaylayacağı bir Cumhurbaşkanı adayı olduğu taktirde. Bunu başarabilir mi? Hep birlikte zaman içerisinde göreceğiz” dedi.

Haber Fora, RS FM

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap