MHP’de kurultay günü… Bahçeli yeniden genel başkan seçildi

by Haber Fora

Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) 13. Olağan Büyük Kurultayı, “İstiklal için birlik, istikbal için dirlik” ve “Kazanan Türkiye olacak” sloganıyla Ankara’da yapıldı.

Kurultaya tek aday olarak giren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 1997 yılından beri oturduğu koltuğa 9. kez seçildi. 

Bahçeli delegelerin bin 277’sinin oyunu aldı.

Neler söyledi?

Bahçeli’nin kurultayda yaptığı konuşmasında genel olarak muhalefet partilerine yönelik tepki vardı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in fezlekeler konusundaki açıklamasını hatırlatan Bahçeli, “Bölücü milletvekillerinin fezlekelerinin önüne arkasına bakalım demek adamlık demek değildir. Fezlekelerin önünde hukuk, arkasında adalet vardır. Yetmiyorsa bu sizlere, önünde millet, arkasında devlet olduğunu mutlaka göreceksiniz” dedi.

İYİ Parti’ye tepki: Proje

MHP liderinin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Erken seçim olmayacak”

Anayasada değişiklik

HDP yorumu

Salonda Cumhur İttifakı vurgusu

Salonda, “İstiklal için birlik, istikbal için dirlik”, “Kazanan Türkiye olacak”, “Terörle mücadele andımız milli beka ahdimiz”, “Türk gençliği tek yürek büyük Türkiye kutlu dilek”, “Safımız belli, tarafımız belirgin sevdamız millettir”, “Cumhur İttifakı’nda birlik Türkiye’de dirlik”, “Birlikte başardık,1923. Birlikte başaracağız 2023” ve “Cumhur İttifakı milli iradenin güvencesidir” sloganlarının yazılı olduğu afişler yer aldı. 

MHP’nin yeni MYK ve MDK üyeleri belirlendi

Kurultayı’nda, 1271 delege, genel başkanlık seçiminin ardından Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) için oylarını kullandı. Oyların 22’si geçersiz sayıldı.

Blok liste ile gidilen seçimlerde delegeler, 75 asil ve 25 yedekten oluşan MYK ile 9 asil 5 yedekten oluşan MDK için 29 sandıkta oy verdi.

Resmi olmayan sonuçlara göre, MHP’nin yeni MYK asil üyeleri şu isimlerden oluştu:

Partinin MDK asil üyeliklerine de Halil Öztürk, Niyazi Paksoy, Kürşat Türker Ercan, Duygu Kurban Gözüoğlu, Taner Gökçek, Muhammet Tekin, Cemil Yavuz Aksu, Emin Alper Öztürk ve Fazıl Çağrı Kuş seçildi.

İYİ Parti ve HDP davet edilmedi

Kurultaya AK Parti, Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile Genel Başkan Yardımcıları Erkan Kandemir, Mehmet Özhaseki ve Jülide Sarıeroğlu ile katılım sağlayacak. Bazı siyasi partilerden davetlilerin de katılacağı kurultaya, İYİ Parti ve HDP davet edilmedi. 

Bahçeli, 1997’de Genel Başkan seçilmişti 

19 Nisan 1987’de MÇP Büyük Kurultayı’nda parti yönetimine seçilerek Genel Sekreter olan Devlet Bahçeli, 6 Temmuz 1997 tarihli 5’inci Olağanüstü Kurultay’da MHP Genel Başkanlığı görevini ilk kez üstlenmişti.

23 Kasım 1997’de yapılan 5. Olağan Kurultay’da tekrar Genel Başkan seçilen Bahçeli, ardından sırasıyla 5 Kasım 2000, 12 Ekim 2003, 19 Kasım 2006, 8 Kasım 2009, 4 Kasım 2012, 21 Mart 2015 ve 18 Mart 2018 tarihlerindeki kurultaylarda delegelerin oylarıyla Genel Başkan oldu. Bahçeli, 13. Büyük Kurultay’da da seçilmesi halinde MHP’de onuncu kez başkanlık koltuğuna oturmuş olacak. 

AA, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap