Microsoft: Rus hacker’lar bize de sızdı ama etkili olmadı

by Haber Fora
Microsoft: Rus hacker'lar bize de sızdı ama etkili olmadı

Micosoft, ABD federal kurumlarına yönelik siber saldırının arkasında olduğunu belirttikleri Rus hacker’ların kendi şirketlerinin iç kaynak kodlarına eriştiklerini ancak hiçbir müşteri verisi ve hizmetinin risk altına girmediğini belirtti.

Perşembe günü şirketin blog sayfasından yapılan açıklamaya göre şirketin bazı hesaplarında sınırlı sayıda olağan dışı aktivite tespit edildi. Yapılan inceleme üzerine bir hesabın kaynak kodunu gördüğü ancak üzerinde herhangi bir değişiklik yapma yetkisi olmadığı için söz konusu eylemin herhangi bir değişikliğe neden olmadığı belirtildi.

Microsoft, Bloomberg’in hackerların hangi kodu gördüğüne yönelik sorusunu yanıtlamadı.

ABD’de federal kurumlara siber saldırı düzenlendiği açıklanmıştı

Aralık ayının ortasında Beyaz Saray, bazı bakanlıklara “yabancı bir hükümetin” siber saldırıda bulunulduğunu açıklarken, Washington Post gazetesi söz konusu saldırının ardında Rus hükümeti olduğunu öne sürmüştü.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Ullyot, yaptığı yazılı açıklamada Hazine Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ulusal Telekomünikasyon ve Enformasyon İdaresinin sistemlerine yabancı bir hükümetin sızdığını duyurmuştu.

Açıklamada Ullyot, “ABD hükümeti, durumun farkındadır ve bu durumla ilgili detayları ortaya çıkarmak için gerekli tüm adımları atmaktadır.” ifadesini kullanmıştı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap