“Milyonda bir rastlanılan” yarı erkek yarı dişi kardinal kuşu görüldü

by Haber Fora

Pensilvanya’da bir kuş gözlemcisi “bir milyonda bir rastlanan” yarı erkek yarı dişi bir bayağı kardinal kuşu karşılaşmasının fotoğrafını çekti.

Yaklaşık 50 yıldır kuş gözlemciliği yapan 69 yaşındaki Jamie Hill, yarı kırmızı yarı beyaz kuşun sıradışı görünüme geçen hafta Erie kenti dışında yer alan Warren Belediyesi’ndeki bir ağaçta rastladı.

Hill, USA Today’e verdiği demeçte, “Hayatta bir kez yaşanılacak deneyimlerden biriydi” dedi.

Son derece nadir görülen bu olay “ikili ginandromorfizm” olarak biliniyor. Tüm vücutları biyolojik anlamda ortadan ikiye bölündüğü için teorik olarak hem erkek hem de dişiyle çiftleşerek üreme sağlayabilen ikili ginandromorflar, erkek ve dişi cinsel üreme organlarına bütünüyle veya kısmen sahip olan hermafroditlerden farklı.

Hill’in keşfi, bir aile dostunun Grand Valley yakınlarındaki yem kaplarından birine garip görünüşlü bir kuşun geldiği uyarısında bulunmasıyla başlamış.

Dostunun pencereden çektiği fotoğrafı cep telefonuna göndermesiyle hızla bölgeye giden Hill, kuş gelene kadar bir saat bekledikten sonra 50 civarında fotoğraf çekmiş.

Keşfini 20 Şubat’ta Erie Kuş Gözlemevi blog’unda paylaşan Hill, yazısında şu ifadelere yer verdi:

BBC’nin haberine göre 1752’de İngiltere Kraliyet Cemiyeti’ne sunulan, ortadan ayrılmış iki farklı renge sahip benzersiz bir ıstakoz, ikili ginandromorflara dair ilk bilimsel kayıt.

O zamandan beri ender görülen bu duruma kuşların yanı sıra tavuk, kelebek, yılan, arı, yengeç ve ipekböceği gibi hayvanlarda rastlandı.

Bayağı kardinalde bu durumun kuşun belirgin parlak kırmızı tüyleri sebebiyle daha sık tespit edildiğine inanılıyor.

Benzer bir bayağı kardinal kuşu birkaç yıl önce Erie yakınlarında gözlemlenmiş ve Ocak 2019’da National Geographic’te yayımlanmıştı.

 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Haber Fora için çeviren: Kerim Çelik

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap