Mısır: İsrail petrol boru hattı Süveyş Kanalı’nı etkilemeyecek

by Haber Fora

Mısır hükümeti, İsrail’in “Eilat-Aşkelon” boru hattı projesinin Süveyş Kanalı’nın rekabet gücü üzerinde olumsuz etkileri olmayacağını açıkladı. Su geçişinin doğu ile batıyı birleştiren en kısa ve en güvenli yol olarak kalacağını ve deniz taşımacılığı konteynırlarının kanal boyunca herhangi bir kara yolundan daha düşük bir maliyetle daha fazla miktarda mal taşıyabileceğini bildirdi.

 Mısır’daki Süveyş Kanalı İdaresi, “Eilat-Aşkelon” boru hattının Süveyş Kanalı üzerinde olumsuz etkileri olacağına yönelik Arap medyasında çıkan haberler üzerine yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada “Bu iddiaların tamamını ve Eilat-Aşkelon boru hattının yeniden faaliyete girmesi durumunda kanaldan geçen petrol ticareti trafiğine olumsuz etkisine dair dolaşan yanlış ve bölücü haberleri reddediyoruz” ifadeleri yer aldı.

 “Eilat-Aşkelon” petrol boru hattı, 1960’larda İran petrolünü (Şah döneminde) Kızıldeniz’den İsrail üzerinden Akdeniz’e taşımak amacıyla kuruldu. 2017’de bir İsrail parlamento komitesi, İsrail ve İran tarafından kurulan şirketin yerini alması için oluşturulan yeni bir İsrail şirketi için çalışmalarına gizlice devam etme kararı aldı. İsrail’e ait Asya-Avrupa Boru Hattı Şirketi (EAPC) 20 Ekim 2020’de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) petrolünün Avrupa’ya taşınması için BAE şirketi MED-RED Land Bridge ile mutabakat zaptı imzalamıştı.

 Süveyş Kanalı İdaresi tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

 Süveyş Kanalı İdaresi’nin Ekonomik Birimi aracılığıyla çalışmalar hazırlandığı belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

 Ayrıca açıklamada, özellikle bu ticaret çoğunlukla kuzeybatı Avrupa’ya yönelik olduğundan Akdeniz’de taşımacılığa ihtiyaç olacağı için Süveyş Kanalı yerine Eilat-Aşkelon hattı üzerinden nakliye maliyetlerinde ve süresinde bir artış beklendiği belirtildi. Aynı zamanda, boşaltma ve nakliye için kullanılan sürenin artmasının yanı sıra, Avrupa’nın küresel ısınmaya neden olan fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmaya yönelik politikaları ve uzun vadeli temiz enerji ve doğal gaz eğilimi çerçevesinde, Avrupa’ya ihracat için boru hatlarının işletilmesinin öneminin azaldığı ifade edildi.

 Kahire’deki El-Ahram Politik ve Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde Enerji Çalışmaları Programı Başkanı Dr. Ahmed Kandil de konuya dair şu açıklamada bulundu:

 Şarku’l Avsat’a konuşan Kandil, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

 “Türkiye ile Yunanistan arasında bölgedeki konjonktürü etkileyecek derecede askeri bir çatışma olasılığının istikrarın sarsılmasında etkisi olabileceği belirtiliyor. ‘Eilat-Aşkelon’ projesi, normalleşme anlaşmaları bağlamında olduğu için eski ABD Başkanı Donald Trump yönetiminden siyasi destek alıyordu. Ancak ABD’deki yönetim değişikliği ve Başkan Joe Biden’in gelişi, siyasi destek ve projeyi canlandırma planlarının devamı ile ilgili fizibilite hakkında düşünmek için dikkate alınmayı hak eden yeni bir faktördür.”

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Şarku’l Avsat

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap