Mısır, tatil beldesi Şarm El-Şeyh’in etrafına 35 kilometrelik duvar ördü

by Haber Fora

Mısır’da yetkililer, Şarm El-Şeyh turizm beldesinin etrafına yaklaşık 35 kilometre uzunluğunda, beton ve telden oluşan bir duvar inşa etti.

Yetkililer yapının, Sina Yarımadası’nın güney ucundaki Kızıldeniz’e nazır tatil beldesinin turizmini koruyacağını söyledi.

Tatil beldesini etrafındaki çölden ayıran duvar beton levha ve tel örgülerden oluşuyor.

Bazı levhaların üstü siyah barış sembolleriyle işaretlenmiş.

Turizm sektörünün önde gelen isimleri güvenlik önlemlerinin son yıllarda bir dizi hadiseyle sarsılan Sina’nın güneyindeki işleri artıracağını umuyor.

2005’te Şarm El-Şeyh’te gerçekleşen bombalı saldırılar onlarca kişiyi öldürerek Mısır’daki en ölümcül militan saldırılardan biri olmuştu.

Sina bölgesinin talihi 2015’te bir Rus yolcu uçağının bölgeye düşmesinden de kötü etkilenmişti.

Duvar örüldüğüne göre artık şehre karayolundan girenler kamera ve tarayıcılarla donatılmış 4 kapıdan birinden geçmek durumunda kalacak.

Şarm El-Şeyh, İslamcı militanların bir ayaklanma başlattığı Sina’nın kuzeyindeki Akdeniz kıyılarının yaklaşık 360 km güneyinde bulunuyor.

Güney Sina Valisi Khaled Fouda hafta sonu bir bölge turu esnasında gazetecilere yaptığı açıklamada “Aralarındaki mesafe çok fazla, ayrıca Mısır’ın İkinci Ordusu’nun Kuzey Sina’yı, Üçüncü Ordusu’nun da Güney Sina’yı emniyete almasıyla müthiş bir güvenlik söz konusu” dedi.

Sahil beldesindeki turizm faaliyetlerini çeşitlendirme çabaları kapsamında geçen yıl Şarm El-Şeyh’te Antik Mısır eserlerinin bulunduğu bir müze açılmıştı.

Kısa zaman önce şehirde Suudi Arabistan Kralı Salman’ın adını taşıyan bir üniversite de açıldı.

Koronavirüs pandemisinden önce Şarm El-Şeyh sık sık Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’nin katıldığı uluslararası zirvelere ev sahipliği yapıyordu.

Reuters’tan da yararlanılmıştır

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Haber Fora için çeviren: İrem Oral

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap